Frezy czołowe dzielą się na kilka grup. Grupy te charakteryzują się różnymi kształtami, rozmarami i przeznaczeniem. Rodzajów frezów jest wiele. Wbrew pozorom to rozbudowany dział techniki. Warto znać podstawowe zasady podziału, dobrze jest też orientować się, co do czego można użyć.

Data dodania: 2011-02-18

Wyświetleń: 2217

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszą kategorią rozróżnienia frezów czołowych może być ich kształt. W chwili obecnej frezy to ogromne zróżnicowanie kształtów, a więc i przeznaczenia. W zależności od potrzeb używane są różne formy, co pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów.

 Frezy różnicują się również ze względu na głębokość i ułożenie rowków lub zębów. Rowki mogą mieć postać spiralną, o dużej głębokości i wić się wzdłuż bolca. Z kolei zęby znaleźć można na frezach okrągłych, przypominających tarcze stosowane w piłach. I tak jak w przypadku pił, także i tarcze używane do frezowania tną materiał, kruszą go i wyrywają jego elementy. Frezy mogą mieć od jednego do czterech zębów na rowek. W większości przypadków im więcej zębów ma frez tym gwałtowniej będzie rozrywał materiał. Innymi słowy, frez dwuzębny może pracować dwa razy wolniej niż taki, który ma cztery zęby.

 Kolejnym elementem, który może służyć do rozróżnienia jest kąt pod jakim nachylona jest spirala. O co chodzi? Rowki na frezach bardzo często nachylone są pod pewnym kątem. Jest to podyktowane tym, że w przypadku braku nachylenia, cały ząb uderzałby w materiał za jednym razem powiększając wibracje i zmniejszając dokładność cięcia. Ułożenie rowków pod kątem pozwala zębom na wgryzanie się w powierzchnię stopniowo. Co za tym idzie, redukowane są wibracje. Zwykle frezy używane do wykończeń posiadają większe nachylenie, co zapewnia więszą dokładność.

 Niektóre z frezów mogą służyć do przewiercania się przez gruby materiał. Inne nie mogą tego robić. W związku z tym pojawia się kolejne pole rozróżnienia. Inne są w stanie wwiercać się pod określonym kątem, na przykład czterdziestu pięciu stopni.

 

Różne rodzaje frezów pozwalają na wycinanie różnych kawałków materiału. Mogą też zostawiać odcięty brzeg w postaci wygładzonej lub nierównej, szorstkiej i surowej. Frezy zostawiające szorstkie brzegi mogą mieć żłobkowane zęby, które kruszą materiał na małe kawałki. Te, które zostawiają brzeg gładki mają wiele zębów, dzięki czemu tną w sposób delikatny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena