Zakład przemysłowy powinien działać jak dobrze naoliwiony mechanizm, w którym nie ma miejsca na nagłe awarie, kiepskie warunki pracy czy błędy produkcyjne wynikające z nieprawidłowego działania urządzeń i instalacji. Właśnie w tym celu wykorzystuje się Aparaturę Kontrolno-Pomiarową i Automatykę, czyli AKPiA.

Data dodania: 2023-08-01

Wyświetleń: 115

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

AKPiA - co to za skrót?

Co wchodzi w skład Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki?

System ten tworzą wszelkiego rodzaju urządzenia służące do wykonywania pomiarów oraz kontrolowania działania instalacji obecnych w danym obiekcie. Chodzi tutaj o monitorowanie warunków fizycznych, zużycia energii oraz procesów specyficznych dla danej działalności (np. produkcji). Do typowych rozwiązań stosowanych w Aparaturze Kontrolno-Pomiarowej należą m.in.:

  • urządzenia kontrolujące jakość powietrza dystrybuowanego przez systemy wentylacji i klimatyzacji;
  • urządzenia monitorujące jakość i temperaturę wody (użytkowej i technologicznej);
  • urządzenia kontrolujące temperaturę otoczenia, zapylenie, ciśnienie;
  • urządzenia nadzorujące pracę systemów bezpieczeństwa;
  • urządzenia zapobiegające nadmiernemu zużyciu energii oraz mediów;
  • urządzenia kontrolujące pracę maszyn oraz przebieg procesu produkcji.

Do urządzeń stosowanych w AKPiA można zaliczyć m.in. sterowniki, rejestratory, czujniki, mierniki, multimetry, przetworniki, wskaźniki oraz kamery.

Jakie są zalety wdrożenia tego systemu?

Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka to nic innego jak sposób na optymalizowanie działalności. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych urządzeń można obniżyć koszty zużycia prądu, energii grzewczej czy mediów. System ten przysłuży się również pracownikom firmy, zapewniając im większe bezpieczeństwo i lepsze warunki pracy (np. świeże i czyste powietrze, odpowiednią temperaturę otoczenia). Dzięki AKPiA można także uniknąć przestojów czy błędów w produkcji związanych na przykład z awarią maszyn, czynnikiem ludzkim czy niekorzystnymi warunkami otoczenia. Po wdrożeniu tego systemu można spodziewać się także lepszej wydajności produkcji na każdym jej etapie, aż po zapakowanie gotowego produktu. 

Kompleksowe wdrożenie AKPiA w firmie

Układ automatycznej regulacji znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie powinno się dążyć do zoptymalizowania kosztów działalności oraz poprawy wydajności produkcji czy pracy. Na takim systemie skorzystają przede wszystkim zakłady przemysłowe (np. z branży automotive, spożywczej, budowlanej), ale również centra logistyczne, magazyny czy budynki biurowe. Firmy te będą potrzebować kompleksowej usługi wdrożenia AKPiA, która powinna być zrealizowana w kilku etapach.

Profesjonalny instalator powinien najpierw ocenić możliwości zastosowania systemu w przedsiębiorstwie, a następnie przedstawić indywidualny projekt. Po jego zaakceptowaniu instalator powinien dostarczyć wszystkie niezbędne urządzenia oraz przeprowadzić montaż układu. Na koniec instalator powinien uruchomić system, przekazać pełną dokumentację z realizacji oraz przeszkolić wyznaczonego pracownika w obsłudze systemu. W ramach współpracy instalator powinien również zapewniać opiekę posprzedażową, tj. serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena