Wielkie maszyny zawsze dostarczały pasjonatom emocji. Człowieka zawsze pasjonowało to co największe, najlepsze… i taki jest właśnie Bagger 288 – największa koparka na świecie.

Data dodania: 2009-06-21

Wyświetleń: 5118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbudowana w 1978 roku dla firmy Rheinbraun działającej w przemyśle kopalnianym przez firmę Krupp, do dnia dzisiejszego pozostaje największą koparką na świecie. Bagger 288 pracuje w Niemczech w kopalni węgla brunatnego. Ten kolos waży najprawdopodobniej 13,5 tysiąca ton. Wymiary tego monstrum to: 240 metrów długości, 46 metrów szerokości i 96 metrów wysokości (czyli wysokość 30 piętrowego drapacza chmur). Koło czerpakowe, którym koparka wybiera węgiel, umocowane jest na wysięgniku i składa się z 18 czerpaków o pojemności 6,6 m3 każdy. Dzięki takim rozmiarom Bagger 288 potrafi wybrać dziennie 240 000 ton węgla.

Wielka przeprowadzka
Podczas swojej dotychczasowej pracy koparka tylko raz w 2001 roku musiała się przeprowadzać z jednej kopalni do drugiej. Odległość 22 kilometrów, wiodącą przez pola, autostradę, kilka szos, rzekę oraz linię kolejową, koparka pokonała zasilana kablem o długości 1 kilometra. Aby koparka miała cały czas energię kabel zasilający był podczas przeprowadzki przekładany do kolejnych słupów energetycznych. Jak w ogóle się dzieje, że taki kolos się w ogóle porusza? Jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że koparka porusza się dzięki 3 rzędom gąsienic po 4 zespoły gąsienicowe, z których każdy zespół ma szerokośc 3,8 m. Poprzez taki sposób poruszania się nacisk na grunt jest na tyle małym że koparka może się poruszać bez zapadania się w grunt. Waga koparki, dla przypomnienia około 13,5 tysięcy ton, powoduje iż jej nacisk jest oczywiście tak wielki, że należy zabezpieczać drogi po których się porusza przed zniszczeniem. Dlatego drogi zasypywano piaskiem, a przejazd przez rzeczki, aby ominąć mosty, układano z kamieni. Koparka nie zmieściła się również pod liniami energetycznymi, które rozbierano, a zaraz potem montowano z powrotem. Dzięki dobrej organizacji udało się nawet uniknąć przerw w dostawie energii dla okolicznych mieszkańców – była ona dostarczana alternatywnymi drogami, a przerwy w ruchu ulicznych na czas układania kopców z piasku trwały . Wielka przeprowadzka koparki trwała 3 tygodnie, a koparka osiągnąła podczas niej prędkość maksymalną 10 metrów na minutę.

Bagger 288, podobnie jak inne drogie i wielkie maszyny pracuje 24 godziny na dobę. Do jej obsługi potrzebne są jednorazowo 4 osoby, a praca odbywa się na 3 zmiany. Dla uniknięcia przerw w pracy wewnątrz koparki umieszczono także toaletę, kuchenkę oraz pomieszczenia do wypoczynku. Osoba, która obsługuje koparkę, usytuowana jest w pobliżu koła czerpaka. Steruje jej ruchami za pomocą joysticka. Do dyspozycji ma także systemy ułatwiające pracę – kamery oraz systemy nawigacyjne. Do zadań operatora należy dbałość o optymalne napełniania się koszy węglem, przy jednoczesnym doglądaniu śladu kopania, który musi być równy, a węgiel nie może się osuwać. Kolejna osoba z załogi sprawdza czy wszystko w koparce pracuje prawidłowo, dokonuje bieżących napraw, czyści elementy koparki. Brygadzista określa drogę po jakiej porusza się koparka.

Kolos robi naprawdę imponujące wrażenie, zwłaszcza podczas pracy i mimo swoich lat nadal pozostaje największą koparką na świecie, a wg konstruktorów, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego posłuży jeszcze co najmniej 100 lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena