Panasonic angażuje się w opracowanie technologii do: przechwytywania obrazu (3D kamkorder), odtwarzania (odtwarzacz Blu-ray DMP-BDT350 debiut handlowy 06.10.2010) i wyświetlania (seria telewizorów Viera TV z 3D), jednocześnie wspólnie z amerykańską platformą DirecTV planuje uruchomić w czerwcu nadawanie programów 3D.
Jednym z najciekawszych rozwiązań w zakresie 3D jest Full HD Plasma Home Theater System (3D FHD) przygotowany przez firmę Panasonic. Zestaw składa się z telewizora plazmowego serii Viera (dostępne odbiorniki - 50", 54", 58" oraz 65" i pokazany na CES w Las Vegas 152"), odtwarzacza Blu ray DMP-BDT350 i aktywnych okularów (Active Shutter 3D Glasses). Na dysku optycznym nagrane są obrazy w rozdzielczości 1080p - osobno dla lewego i prawego oka. Odtwarzacz wyposażony w wysokowydajny procesor odczytuje zapisane obrazy, które wyświetlane są naprzemiennie w telewizorze plazmowym o częstotliwości odświeżania 600 Hz (panele typu NeoPDP opracowane przez Panasonic).
Aby móc oglądać odpowiednio przygotowany materiał, widz zaopatrzyć się musi w tzw. aktywne okulary (Active Shutters Glasses), synchronizujące się z telewizorem dzięki bezprzewodowej transmisji Bluetooth. Okulary, które zamiast typowych szkieł posiadają ciekłe kryształy przysłaniają raz lewe raz prawe oko z niewykrywalną dla wzroku częstotliwością 120 lub 200Hz. Zastosowanie takiej technologii pozwala wyeliminować drgania obrazu i uzyskać obraz trójwymiarowy o rozdzielczości 1080p.
Zasada działania systemu 3D FHD - firmy Panasonic
źródło www.panasonic.co.uk
SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers) pracujący nad standardem 3D dla dysków Blu-ray od 2009 roku wydał rekomendację, że w standardzie docelowym obraz powinien być wyświetlany w rozdzielczości 1920 x 1080 przy 60 klatkach/s. Specyfikacja do standardu będzie wyszczególniała między innymi specjalny kodek - Multiview Video Coding (MVC), który ma być rozszerzeniem ITU-T H.264 Advanced Video Coding (AVC) stosowanego obecnie w odtwarzaczach Blu-ray.
Kodek MPEG4-MVC pozwoli na zapisanie jednego obrazu wraz z opisem różnicy pomiędzy obrazem dla lewego i prawego oka (metadane). Wykorzystując metadane będzie można odtwarzać dwie ramki (lewą i prawą) przy zmniejszonej znacznie wielkości plików danych.