Dynamiczny rozwój technologii kamer IP oraz gromkie zapowiedzi producentów o obniżeniu cen, ujednoliceniu standardów i szybkim przejęciu większości rynku sprawiły, że część odbiorców zaczęła traktować kamery analogowe jako produkt przestarzały.

Data dodania: 2010-10-25

Wyświetleń: 1752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O ile rozwój technologii matryc światłoczułych przebiega szybko ze względu na zapotrzebowanie na nie w wielu dziedzinach techniki (aparaty cyfrowe, kamkordery, smartfony), o tyle zagadką był stosunek producentów do rozwoju procesorów sygnałowych, używanych w tradycyjnym monitoringu analogowym.

Jednak ogromna popularność kamer analogowych i niesłabnące zainteresowanie konsumentów sprawiło, że kilka wiodących firm zdecydowało się na duże inwestycje. Ich efektem było opracowanie nowej generacji procesorów sygnałowych, które spowodowały prawdziwy przełom w monitoringu.


Dzięki nowej generacji procesorom sygnałowym, tzw. DSP (ang. Digital Signal Processor), kamery analogowe zyskały funkcje poprawiające jakość obrazu (HLC - Highlight Compensation, DIS - Digital Image Stabilization, DNR - Digital Noise Reduction), a także pozwalające na wprowadzenie do kamer elementów Inteligentnej Analizy Obrazu.
Dzięki nowym DSP wchodzą na rynek kamery oferujące między innymi:
- rozpoznawanie twarzy,
- detekcję ruchu,
- wykrywanie pozostawionych obiektów (paczki, walizki),
- wykrywanie zniknięcia obiektów z kadru (kradzież),
- wykrywanie przekroczenia zdefiniowanej linii (np. przejście przez ogrodzenie),
- wykrywanie przekroczenia zdefiniowanego obszaru (niedozwolone parkowanie),
- śledzenie obiektów z rozpoznaniem kierunku (czy obserwowana osoba weszła przez dozwolone wejście),
- strefy prywatności.

W ostatnich miesiącach obserwować można było dynamiczny rozwój układów przetwarzania sygnałów - DSP.
Wypuszczony na początku 2010 roku przez SONY nowy procesor sygnałowy Effio (Enhanced Features and Fine Image Processor) okazał się ogromnym sukcesem oraz doskonałą kontrofensywą w walce z monitoringiem IP. Nowoczesne rozwiązania oraz znaczna poprawa jakości obrazu zainspirowała producenta do rozwinięcia linii produktów.
Seria Effio składać się ma z 4 modeli: Effio, Effio - E (obecnie produkowane) oraz Effio - S i Effio - P, które pojawić się mają na początku 2011 roku.
Zaimplementowane w wersji E (ang. Entry level) funkcje HLC (zapobiega prześwietleniu obrazu), ATR (koryguje odcień) oraz redukcja szumów 2D-NR plasują chipset w ścisłej czołówce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena