W artykule są opisane miejsca, na których nie można zaparkować pojazdu będąc w UK. Zapoznasz się również z wiedzą, jakich miejsc szczególnie unikać, bowiem można stracić samochód - zostanie odholowany.

Data dodania: 2008-11-14

Wyświetleń: 14795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miejsca, na których nie możemy parkować:
a) żółte linie. Zwróćcie uwagę, że w miastach każda lub prawie każda ulica posiada żółte linie lub linię przy krawężniku. Linie te malowane są tam, gdzie nie ma miejsc parkingowych. Zazwyczaj na odcinkach, gdzie parkowanie stwarza zagrożenie lub utrudnienie dla ruchu innych pojazdów. SYL - single yellow line oraz DYL - double yellow line; czyli pojedyncza żółta linia i podwójna żółta linia. O co w tym chodzi? Na pojedynczych żółtych liniach nie możemy parkować między 9:00 a 18:00 od poniedziałku do soboty, chyba że znak mówi inaczej!! Jeżeli natomiast nie ma nigdzie żadnego znaku (żółtej tabliczki) określającej restrykcje dla linii, to obowiązuje powyższa zasada. Znak może np. wydłużyć czas obowiązywania linii do 7-miu dni w tygodniu; gdy jest na nim napis 9am-6pm. Podwójna ciągła linia obowiązuje 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Niezastosowanie się do przepisów grozi mandatem. Civil Enforcement Officer (Traffic Warden) - musi nam dać 5 minut na opuszczenie zakazanego miejsca do postoju, zanim wlepi mandat. Jednak nie oznacza to, że mamy prawo parkować tam przez 5 minut!!

Samochód zostanie odholowany z:
b) Loading ban - musi być podwójna ciągła linia na jezdni, żółte znaki na krawężniku (pojedyncze lub podwójne) oraz biała tabliczka z napisem „No loading at any time" lub np. „No loading 9am-10am 4pm-6pm". Takie oznaczenia mają bardzo niebezpieczne odcinki dróg lub te, który wymagają być non-stop "czyste" - np. są używane przy szpitalach, gdzie ciągle wjeżdżają lub wyjeżdżają karetki i każdy zaparkowany samochód powodowałby utrudnienia w normalnym ruchu "R" a tym samym zagrożenie życia przewożonych pacjentów. NIKT nie może tam nawet przystanąć - nawet osoby z legitymacją niepełnosprawności. Pozostawienie auta na tak oznaczonym obszarze grozi mandatem wystawionym z miejsca (bez oczekiwania 5 min) oraz odholowaniem.
c) Red line - czerwone ciągłe linie - identyczne zasady do p.pkt b)
d) White zigzag - białe zygzaki na jezdni graniczące z przejściami dla pieszych - mandat + odholowanie
e) Bus Stop - przystanek autobusowy - mandat + odholowanie
Nawet, gdy zatrzyma się na przystanku autobus, to nie oznacza że może tam zaparkować. Może jedynie załadować lub wyładować pasażerów. Dla autobusów są specjalne bay'e typu "Coach Parking".
f) Disable bay - chyba, że posiada się ważną legitymację potwierdzającą niepełnosprawność, którą należy umieścić w widocznym miejscu "do góry" datą ważności.
g) Motorcycle bay - chyba, że parkujesz motorem lub skuterem.
h) Doctor bay - chyba, że jesteś lekarzem i położysz w widocznym miejscu specjalny permit (tzw. DOCtor permit).
i) Ambulance bay - miejsce dla ambulansów (zazwyczaj przy szpitalach lub przychodniach).
j) Taxi rank - miejsce wyłącznie dla taksówek "miejskich" a nie prywatnych.
k) Police bay - wyłącznie dla samochodów policyjnych.
l) School Keep Clear - miejsce przy szkołach oznaczone żółtymi zygzakami i/lub ciągłą podwójną linią. Zachowuje ono odstęp (na sporym obszarze) między parkowanymi samochodami a głównym wejściem do szkoły.
ł) Suspended bay - miejsce (jakiś bay), które zostało tymczasowo zarezerwowane dla kogoś np. podczas przeprowadzki. Wyróżnia je żółty trójkąt przyczepiony do słupa w pobliżu lub na samym zawieszonym miejscu. Na nim znajduje się szczegółowa informacja: od kiedy do kiedy dane miejsce będzie "zawieszone" (wykupione) wraz z godzinami i minutami, data kiedy obowiązywać będzie zawieszenie, dokładna lokalizacja (np. od nr 1 do 5 lub 5m od tego znaku). Zazwyczaj zawieszonemu bay'owi towarzyszą plastykowe pachołki, ustawione wzdłóż jezdni.
m) "double parking" - jak samochód zostanie zaparkowany na środku drogi, obok innych samochodów, które stoją w bay'u.

Złe parkowanie w UK nie jest traktowane jako przestępstwo kryminalne.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena