Nieruchomości to świetna inwestycja. Są jedną z czterech rodzajów aktywów, w które można zainwestować. Pozostałe trzy to: biznes (produkcja, usługi), giełda (akcje, obligacje), towary (złoto, srebro, ropa naftowa). Jak każda inwestycja wymaga dobrego przygotowania.

Data dodania: 2012-10-04

Wyświetleń: 1716

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie trzeba być od razu ekspertem w dziedzinie nieruchomości, aby zacząć inwestować w te aktywa. Należy jednak mieć pojęcie o rynku nieruchomości i prawach nim rządzących. Do tego jest potrzebna edukacja finansowa; edukacja, której nie uczą, niestety, w szkołach. Możesz ją zdobyć np. grając w grę CASHFLOW lub w MONOPOLY. Takie warsztaty dadzą Ci dobre przygotowanie merytoryczne do inwestycji w nieruchomości.

Zaznajom się z lokalnym rynkiem nieruchomości, na którym masz zamiar inwestować. Poznaj ceny nieruchomości, zastanów się nad rodzajem (kawalerki, mieszkania, lokale użytkowe, magazyny) przyszłej inwestycji, zrób dokładne wyliczenia, w jakim okresie czasu zwróci się cała inwestycja. Dzięki wielu serwisom ogłoszeniowym będziesz mógł prześledzić również czynsze najmu, rotację i okresy pustostanów.

Polecam porozmawiać z kilkoma licencjonowanymi pośrednikami obrotu nieruchomości, których rady mogą okazać się bezcenne. Mogą, ponieważ nie muszą. Wielu pośredników żyje wyłącznie ze sprzedaży, a nie z doradzania i zdarzają się nader często sytuacje, gdy pośrednik będzie chciał wcisnąć Tobie dosłownie każdą ofertę, jaką posiada. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa, abyś umiał odróżnić dobre rady od złych, dobrych doradców od sprzedawczyków.

Różnica między inwestycją kapitałową a inwestowaniem w przepływ pieniężny jest ogromna. Inwestor kapitałowy kupuje krowę na mięso, inwestor zainteresowany przepływem pieniężnym kupuje krowę ze względu na mleko i cielaki.

Nabywanie nieruchomości jedynie z przeświadczenia, że ich cena wzrośnie, jest hazardem. A z hazardem jest tak, że zawsze to kasyno wygrywa, a gracz wcześniej czy później przegra wszystkie pieniądze. Niestety, wiele osób, zwanych spekulantami, bawi się w tę niebezpieczną grę: tanio kupić, drogo sprzedać. Najważniejsze dla nich to to, aby transakcja była szybka; najlepiej dziś kupuję, jutro sprzedaję z zyskiem. Liczy się pieniądz, szybki pieniądz. To nie inwestowanie, to spekulacja - hazard.

Inwestorem można nazwać osobę, która nabywa spory kawałek ziemi rolnej, który następnie uzbraja, dzieli i przekształca na działki budowlane, znacznie podwyższając tym samym cenę za metr. Tak zazwyczaj działają deweloperzy.

CASHFLOW - ciągłe, dodatnie przepływy gotówki - to jest właśnie to, co profesjonalni inwestorzy lubią najbardziej. Nieruchomości mają niską płynność, co odstrasza większość potencjalnych inwestorów, szukających szybkich pieniędzy. Okres zwrotu, uważany za bardzo dobry, waha się od 5-6 lat w przypadku lokali użytkowych do 10-12 lat w przypadku lokali mieszkalnych. Przeciętni inwestorzy nie chcą czekać aż tyle czasu na powrót wyłożonych pieniędzy. Nie bądź przeciętny.

Inwestowanie w nieruchomości dla przepływu pieniężnego ma wiele zalet, z których często nie zdają sobie sprawy początkujący inwestorzy:

1. Użycie bardzo dużej dźwigni finansowej - bank chętnie pożyczy pieniądze na zakup nieruchomości, nawet sfinansuje 80-110% kosztów zakupu; spróbuj wziąść kredyt na zakup akcji;

2. Poprzez niską płynność, nieruchomości nie są podatne na duże wahnięcia rynku w ciągu krótkiego czasu; można lepiej przewidzieć trendy;

3. Wzrost wartości nieruchomości będzie jedynie wartością dodaną inwestycji;

4. Cashflow - nieruchomość miesiąc w miesiąc przynosi dodatni wpływ z czynszu najmu; nie ważne, czy jest kryzys, czy zapaść na rynku, czy biznes idzie, czy też nie - wynajmowana nieruchomość generuje zysk - stały zysk;

5. Uzyskiwany dochód z wynajmu (dochód pasywny) jest o wiele niżej opodatkowany niż zysk kapitałowy ze sprzedaży akcji, czy też z lokaty oszczędnościowej;

6. Przy sprzedaży nieruchomości, wykorzystywanej odpowiedni okres czasu, można uniknąć płacenia podatku dochodowego;

7. Amortyzacja nieruchomości - pozorna utrata wartości - gdy w rzeczywistości, na przestrzeni lat, nieruchomości zyskują na wartości;

8. Dzięki sprytnie rozliczonej transakcji można legalnie w ogóle nie płacić podatku i uzyskiwać stałe wpływy gotówki;

9. Rozliczenie nieruchomości trwa 15 minut; relatywnie w ciągu 15 minut jesteś w stanie zarobić od 500  (wynajmując kawalerkę w mniejszym mieście) do 75.000 zł (wynajmując magazyny na przedmieściach dużego miasta), a nawet i więcej; pozostałe 43.185 minut (30 dni - 15 minut) w miesiącu możesz poświęcić na ... na co tylko sobie chcesz;

Inwestowanie w nieruchomości jest jednym ze sposobów na uzyskanie wolności finansowej i stanie się bogatym człowiekiem. Jednak, jak każde inwestowanie, musi być poprzedzone solidną edukacją finansową, bez której ryzyko poniesienia strat jest ogromne.

Chcesz inwestować w nieruchomości i dzięki temu stać się bogatym?

"Kupuj nieruchomości na lata, a następnie sprzedawaj czas najmu liczony w miesiącach"

Licencja: Creative Commons
0 Ocena