Wybierając domofon powinniśmy mieć pewne wyobrażenie, jaką instalację możemy zrobić, jak zaplanować rozmieszczenie unifonów, gdzie będzie ulokowana kaseta zewnętrzna, a przed wszystkim ilu użytkowników będzie korzystało z instalacji i jakie są ich oczekiwania.  

Data dodania: 2014-04-25

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domofony spełniają standardowo funkcję komunikacyjną pomiędzy osobą przy bramie, wywołującą połączenie poprzez naciśnięcie konkretnego guzika, łączącego ją z konkretnym unifonem (panelem wewnętrznym). Następnie sygnał odbierany jest przez osobę przebywającą w przy panelu wewnętrznym, która zostaje wywołana poprzez sygnał dźwiękowy. Osoba odbierająca połączenie, po pozytywnej weryfikacji gościa może zwolnić elektrozaczep furtki lub drzwi poprzez naciśnięcie guzika w panelu wewnętrznym.

Cały proces daje komfort zarówno osobie wewnątrz budynku - nie musi wychodzić na zewnątrz lub wychylać się przez okno jak również osobie dzwoniącej, gdyż nie musi się fatygować, jeżeli np. pomyliła adresy lub błędnie wybrała przycisk domofonu.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż osoba odbierająca połączenie weryfikuje, kto dzwoni i po co. W prosty sposób zwiększa to bezpieczeństwo i utrudnia dostęp nieproszonym gościom. W celu zwiększenia możliwości weryfikacji możemy zainstalować wideodomofon, wtedy będziemy mieli komfort obserwowania rozmówcy podczas rozmowy.

Domofony mogą spełniać różne funkcje dodatkowe jednak to ich podstawowe zastosowanie przyniosło im masowy sukces, więc kupując domofon skupmy się na tym, aby oferowany przez urządzenie zasięg był adekwatny do naszych oczekiwań oraz czy dany model posiada tyle możliwych połączeń ile jest rodzin w naszym budynku. Ponadto czasem istotne jest ile unifonów możemy podłączyć pod jeden guzik w panelu zewnętrznym… może ktoś z lokatorów zapragnie mieć 2 unifony. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na trafność doboru może być sposób wejścia na posesję osób autoryzowanych. Jest kilka możliwości np. osoba otwiera tradycyjnym kluczem drzwi lub furtkę, lub przykłada tylko kartę kodową albo breloczek, może być opcja z kodem (często stosowana w blokach) lub tez jedna z nowszych z czytnikiem linii papilarnych.

Po weryfikacji naszych podstawowych wymagań i tak zostanie nam wiele modeli, z których możemy dokonać wyboru i tu oprócz ustalonego budżetu na inwestycję możemy się kierować mniej przyziemnymi kryteriami, np. jakość wykończenia, materiał z jakiego jest wykonana zarówno kaseta zewnętrzna jak i unifon, możliwość podłączenia dodatkowego przycisku wyjścia, itp. Ważnym kryterium wyboru dla niektórych będzie design kasty zewnętrznej. Modele oferowane na rynku znacznie różnią się pod tym względem i warto wybrać coś odpowiadającego naszym wymaganiom.

Po ustaleniu naszych priorytetów możemy dodatkowo zwiększyć nasz komfort i własnych rodzin oraz innych osób, których inwestycja dotyczy. Domofony są po to, aby ułatwiać nam życie, więc warto dowiedzieć się przed zakupem co możemy zyskać wybierając dane rozwiązania. Oczywiście duże znaczenie ma budżet przeznaczony na zakup systemu domofonowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena