Domofon to urządzenie zapewniające ochronę i bezpieczeństwo w domu czy też w mieszkaniu. Ogranicza on wejście niemile widzianych osób na prywatną posesję. Jeśli chcesz kupić odpowiedni domofon, to musisz zastanowić się nad właściwą funkcjonalnością oraz nad dopasowaniem go do swoich potrzeb. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Data dodania: 2021-02-18

Wyświetleń: 578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy warto zainstalować domofon w swojej posesji?

1. Budowa domofonu.
Każdy domofon składa się z dwóch elementów: kasety i słuchawki. Kaseta zamontowana jest przy wejściu do domu, mieszkania lub w furtce. Unifon czyli słuchawka znajduje się w środku budynku. Dzięki temu urządzeniu można porozumiewać się na nieduże odległości.

2. Klasyfikacja domofonów.
- domofon przewodowy umożliwia komunikowanie się i pozwala informować dżwiękiem o zbliżającej się osobie. Wewnątrz budynku zamontowany jest unifon wraz z zasilaczem. Wszystko połączone jest kablami.
- domofon bezprzewodowy to urządzenie zbudowane z takich samych elementów jak domofon przewodowy, tylko słuchawka znajduje się w podstawce. Nie ma kabli, ale za to wymaga wymiany baterii zasilających.
- domofon nowoczesny montowany jest w tzw. "domu inteligentnym" i wraz z internetem można sterować domofonem wszędzie tam, gdzie jest zasięg internetu. Aby domofon ten właściwie funkcjonował potrzebna będzie odpowiednia aplikacja.
- domofon cyfrowy to urządzenie składające się z kasetki bramowej , dzięki której można wprowadzić kod umożliwiający otwieranie drzwi, furtki czy bramy. Charakterystyczną cechą tego domofonu jest łatwa instalacja i dobra jakość połączeń. Ponadto domofon cyfrowy posiada klawiaturę cyfrową mającą duże znaczenie przy większej ilości budynków.
- domofon analogowy to najprostsze urządzenie wyposażone w głośnik, mikrofon, kasetkę i unifon znajdujący się w pomieszczeniu. Domofon ten jest tani oraz bardzo łatwy w montażu.
- bramofon służy do rozmów z domownikami oraz do odblokowywania zamka i otwierania bram. Stosuję się go w prywatnych posesjach oraz w obiektach przemysłowych.
- wideodomofon to urządzenie składające się z panela zewnętrznego wyposażonego w kamerę , mikrofon, głośnik i przycisk wywołania oraz z panela wewnętrznego wyposażonego w monitor, głośnik, mikrofon i przyciski otwarcia bramy lub furtki. Dodatkową funkcją wideodomofonu jest łączenie się poprzez Wifi z telefonem.

3. Zastanawiając się nad zakupem domofonu, który będzie najbardziej odpowiedni dla twojego domu powinieneś wziąć pod uwagę jego funkcje:
- czy domofon jest potrzebny ci jedynie do komunikowania np. dom-brama?
- a może chciałbyś, żeby twoja brama była sterowana przy pomocy kodu?
- czy chciałbyś domofon analogowy czy cyfrowy? Funkcjonalność tych domofonów jest bardzo podobna jak i również jakość rozmów.
- czy chciałbyś wideodomofon umożliwiający nie tylko rozmowę z osobą, ale i także jej widok? Kamera pozwala na obejrzenie otoczenia oraz widok jakiegoś zagrożenia.
- który będzie lepszy domofon przewodowy czy bezprzewodowy? Domofon przewodowy wymaga kłopotliwej instalacji kablowej. Natomiast domofon bezprzewodowy wymaga zasilania, ale nie potrzebuje wyprowadzania kabli. Jego wady to: gorsza jakość komunikowania się, konieczność wymiany baterii zasilających, krótka odległość instalacji.
- a może odpowiedni dla twojego domu będzie domofon z interkomem?
czy będziesz brał pod uwagę cenę domofonu? Jeśli tak, to niedrogi będzie domofon analogowy.
Warto wziąć pod uwagę wygląd domofonu, czy pasuje do elewacji domu czy też do bramy oraz furtki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena