Pierwsze kilka lat działalności każdego nowego przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie dla jego długoterminowego sukcesu gdyż wiąże się z wieloma wyzwaniami, którym trzeba sprostać i z wieloma sytuacjami, z których należy wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

Data dodania: 2021-05-24

Wyświetleń: 561

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dobrze zarządzać finansami w swojej firmie?

Problemy z przepływem środków pieniężnych i niewłaściwe zarządzanie finansami są głównymi przyczynami niepowodzeń biznesowych. Wynika to z faktu, że niektóre firmy nie potrafią właściwie planować zadań oraz finansów, niektóre stawiają sobie zbyt wysokie lub niskie cele, niektóre nie pilnują kosztów, a jeszcze inne nie nadążają z regulowaniem płatności. Podjęcie rozsądnych, praktycznych kroków pomoże Ci kontrolować wydatki i rozwijać firmę bez podejmowania nadmiernego ryzyka finansowego. Możesz skorzystać z pomocy i usług dobrego biura rachunkowego świadczącego usługi zarówno podatkowo-księgowe jak i administracji kadrowo-płacowej.

Bądź ambitny, ale pozostań realistą

Ambicja i entuzjazm to ważne cechy właścicieli firm i menedżerów, ale równie ważna jest umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji finansowych w oparciu o fakty. Kiedy rozpoczynasz nowy biznes, uwolniony od ograniczeń związanych z zatrudnieniem, możesz podejmować dowolne decyzje finansowe. Niektóre z tych decyzji będą dobre, inne niestety nie. Jak w każdej dziedzinie życia, nauka prowadzenia firmy przychodzi poprzez eksperymenty, sukcesy i popełniane błędy. Jednak przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, mają dwie wspólne cechy - uczą się na błędach i popełniają je na tyle małe, że są w stanie wyjść z nich finansowo na prostą. Jeśli spojrzymy na rozwój przedsiębiorczości na przestrzeni ostatnich lat to niewiele dużych firm stało się dużymi z dnia na dzień. Rozwijały się one przez pewien okres czasu, napotykając po drodze różne niepowodzenia gdyż podejmowanie ryzyka jest częścią dobrego biznesu.

Wykorzystaj planowanie i prognozowanie finansowe

Warto opracować plan finansowy lub ramy, które pozwolą na śledzenie finansów wpływających i wypływających z firmy. Na przykład, jednym z modeli dla Twojej firmy może być przeznaczanie 50 procent przychodów na wydatki (takie jak płace czy zaopatrzenie), 30 procent przychodów na rozwój firmy (np. rozbudowę sprzętu lub koszty rekrutacji) a 20 procent przychodów na przyszłość, na rozwój nowych produktów i usług. Ponieważ różne plany sprawdzają się w różnych firmach najlepiej omówić to ze swoim księgowym, aby sprawdzić, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Dobre oprogramowanie księgowe może tworzyć wykresy wpływów (sprzedaż towarów lub usług) i kosztów (różne zobowiązania i podatki) dla Twojej firmy. Jeśli spojrzysz na te wykresy przez okres tygodni i miesięcy, będziesz miał realny obraz sytuacji i masę informacji o tempie przepływu pieniędzy w Twojej firmie. Oczywiście, aby osiągnąć zysk, wpływy muszą być większe od kosztów, co będzie się zmieniać w czasie, ponieważ niewiele firm osiąga stały zysk dzień po dniu. Niektóre miesiące lub tygodnie będą dobre, inne nie. Przeprowadzenie trafnej analizy i sumienne prowadzenie księgowości przez rzetelne biuro rachunkowe pomoże Ci dostrzec jak to wygląda w Twojej firmie i zoptymalizować działania, które przyczynią się do rozwoju i generowania coraz lepszych wyników finansowych. Profesjonalne biuro rachunkowe zadba nie tylko o księgowość, ale i o obsługę kadr i płac, doradztwo podatkowe czy pomoże w sporządzaniu zeznań rocznych. Dodatkowo doświadczenie księgowego ułatwi współpracę z Urzędem Skarbowym czy ZUS i pozwoli znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania finansowe dla Twojej firmy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena