Ponieważ drzewa są ważnym elementem całego ekosystemu i odgrywają niezbędną rolę w naszym codziennym życiu, nie jest zaskakujące, że mamy z nimi silniejszy związek niż z prawie każdą inną rośliną. O ile przekwitnięcie kwiata czy uschnięcie roślinki doniczkowej może pozostać niezauważona, o tyle umierające drzewo jest dla nas czymś niepokojącym i smutnym. 

Data dodania: 2021-05-20

Wyświetleń: 496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co wpływa na stan i zdrowie naszych drzew?

Jeśli spojrzysz na drzewo a do głowy przyjdzie Ci pytanie: "Jak wygląda umierające drzewo?" lub „Czy tak wygląda drzewo, które umiera?” to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest. Znaków świadczących o obumieraniu jest wiele i są one bardzo różne. Może to być brak liści lub zmniejszenie ich liczby na całym drzewie lub jego części. Innymi oznakami chorego drzewa jest kora, która staje się krucha i odpada od drzewa, obumierające i odpadające kończyny lub gąbczasty i kruchy pień. Czy jesteśmy w stanie zrobić coś żeby w takiej sytuacji uratować je i uniknąć wycinki drzew?

Co jest przyczyną umierania drzewa?

Choć większość drzew jest odporna i jest w stanie przetrwać dziesięciolecia, a nawet stulecia to niestety drzewa również znajdują się pod presją różnych czynników stresogennych. I choć często tylko jeden problem może być przyczyną słabego zdrowia drzewa to często istnieje kilka przyczyn i mogą na nie niekorzystnie działać różne choroby, susze, powodzie, owady czy grzyby. Na pewno przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liście. Liście stanowią naturalną dietę wielu stworzeń leśnych i w większości przypadków niewielkie uszkodzenia nie wyrządzają drzewu żadnej szkody, zwłaszcza, jeśli drzewo jest zdrowe i żywotne. Jednak kilka szkodników może wyrządzić znaczne szkody, które mogą doprowadzić do całkowitej utraty liści i znacznego obniżenia żywotności drzewa. Jednym z najbardziej zauważalnych szkodników jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Ten niewielki owad zjada wnętrze liści kasztanowca, co prowadzi do brązowego zabarwienia z prześwitującymi plamami a to sprawia, że całe drzewo wygląda na poważnie uszkodzone. Innymi szkodnikami są larwy mączlika, które wyglądają jak gąsienice, ale różnią się nieco od nich, ponieważ zamiast w motyle przekształcają się w muchy. Wiosną mogą one całkowicie zniszczyć małe drzewa, często pozostawiając jedynie żyłki liściowe na swoim miejscu. Drzewa mogą również wyrażać stres poprzez "krwawienia" na ich pniach. Mogą być one wywołane nadmiernym mrozem, zanieczyszczeniem, suszą i podtopieniami, ale mogą też być oznaką jakieś choroby. Prawdopodobnie najczęstszym patogenem powodującym wykwity na pniach są gatunki Phytophthora. Jest to grupa patogenów grzybopodobnych, które są bardzo dobrze przystosowane do inwazji i zabijania drzew.

Co możemy poradzić w sytuacji, gdy drzewo umiera?

Choroby drzew różnią się w zależności od gatunku, podobnie jak rodzaje owadów i grzybów, które mogą szkodzić różnym gatunkom drzew. Podobnie jak w przypadku zwierząt, o długości życia drzewa decyduje jego dojrzała wielkość. Mniejsze drzewa ozdobne żyją zwykle tylko 15-20 lat, podczas gdy klony mogą żyć 75-100 lat a dęby i sosny mogą żyć nawet dwa lub trzy stulecia. Niektóre drzewa, takie jak daglezje i sekwoje olbrzymie, mogą żyć tysiąclecia lub dwa. Umierającemu drzewu, które umiera ze starości, nie można pomóc. Są natomiast osoby, które specjalizują się w diagnozowaniu chorób drzew i mogą pomóc takiemu drzewu wyzdrowieć poprzez sprawdzenie, jakie wykazuje oznaki obumierania. Jeśli problem okaże się uleczalny, będzie on w stanie pomóc takiemu drzewu wrócić do zdrowia. Niestety może okazać się też tak, że drzewa nie da się już uratować i pozostanie nam zorganizowanie wycinki drzew.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena