Profil Użytkownika

Moja praca to

Przyjmuję zlecenia na artykuły, opracowania, teksty SEO i podobne

Moje zainteresowania

Głównie nauka i przyroda, a także twórczość Stanisława Lema

Pokaż więcej
Od poczęcia... aż do wieczności

Od poczęcia... aż do wieczności

W tym roku minęło 30 lat od podpisania Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Dokument ten określa ogólne ramy współdziałania państwa i Kościoła Katolickiego w Polsce. Strony stwierdzają w jego preambule, iż podpisują tę umowę „uznając, że fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw”. Ale czy dzisiaj, po 30 latach, religia i polityka mają sobie jeszcze coś ważnego do powiedzenia nawzajem?

Oby nie było jeszcze za późno

Oby nie było jeszcze za późno

Nowa adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka "Laudate Deum" ma wydźwięk wręcz alarmistyczny. Czuje się, że wyraża już nie tylko troskę o nasz wspólny dom, ale ociera się o przerażenie i lęk o nasze dalsze istnienie i los ludzkości. To już nie wołanie z encykliki Laudato si’, ale alarmujący krzyk. Krzyk w obronie Ziemi, której coraz bardziej zagrażają zawinione przez nas ludzi globalne zmiany klimatyczne.

Jak nie zostać nieumyślnym okrutnikiem?

Jak nie zostać nieumyślnym okrutnikiem?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ile różnych dziur i zakamarków mają budynki przez nas użytkowane. Otwory wentylacyjne i kominowe, szczeliny między dachówkami i płytami, przestrzenie między rynnami i ścianami czy wolne miejsca pod parapetami – wszystkie one mogą być wykorzystywane na schronienia czy miejsca rozrodu przez zwierzęta – nietoperze i ptaki. Niestety są one zatykane podczas prac modernizacyjnych, a ich mieszkańcy żywcem zamurowywani i skazywani na straszną śmierć z głodu i pragnienia.

Nietoperze są wśród nas

Nietoperze są wśród nas

W pogodne wieczory lubię obserwować przez okno latające w ogrodzie nietoperze. Pomimo że mieszkam w mieście, jest tu ich u nas całkiem sporo. Niestety wydaje się jednak, że nieco mniej niż jeszcze kilka lat temu. Może to tylko chwilowe załamanie i w przyszłym roku znów pojawi się więcej. Faktem jest jednak, że nietoperze to w Polsce i ogólnie na świecie jedna z grup zwierząt bardziej narażonych na wyginięcie.

Co dalej z siecią parków narodowych w Polsce?

Co dalej z siecią parków narodowych w Polsce?

Wkrótce miną 22 lata od chwili, gdy powstał ostatni jak do tej pory w Polsce Park Narodowy „Ujście Warty”. To nie znaczy, że więcej nie ma czego w naszym kraju chronić. Nieszczęśliwy okazał się wymóg uzgadniania tworzenia czy powiększania terenów chronionych z lokalnymi samorządami, który wprowadzono w prawie o ochronie przyrody na przełomie wieków. A także dość powszechne przekonanie, że na ochronę w parku narodowym zasługują jedynie obszary dzikie i przez człowieka mało lub wcale niezmienione.