Profil Użytkownika

Moja praca to

Przyjmuję zlecenia na artykuły, opracowania, teksty SEO i podobne

Moje zainteresowania

Głównie nauka i przyroda, a także twórczość Stanisława Lema

Pokaż więcej
Miasta powinny być jak gąbki!

Miasta powinny być jak gąbki!

Tymi słowami prezydent Chin Xi Jinping wyraził swe oczekiwania co do zdolności retencyjnych terenów zielonych urządzanych w chińskich miastach. Po serii wielkich powodzi w latach 1012 i 2013 Chińczycy jako jedni z pierwszych opamiętali się i zaczęli dostrzegać niebezpieczeństwa wynikające z betonowania znacznych powierzchni ziemi. Zauważyli, że tereny zielone mogą wchłaniać nadmiarową wodę i stopniowo oddawać ją do otoczenia. To właśnie jest podstawą idei błękitno-zielonej infrastruktury miasta.

Od poczęcia... aż do wieczności

Od poczęcia... aż do wieczności

W tym roku minęło 30 lat od podpisania Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Dokument ten określa ogólne ramy współdziałania państwa i Kościoła Katolickiego w Polsce. Strony stwierdzają w jego preambule, iż podpisują tę umowę „uznając, że fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw”. Ale czy dzisiaj, po 30 latach, religia i polityka mają sobie jeszcze coś ważnego do powiedzenia nawzajem?

Oby nie było jeszcze za późno

Oby nie było jeszcze za późno

Nowa adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka "Laudate Deum" ma wydźwięk wręcz alarmistyczny. Czuje się, że wyraża już nie tylko troskę o nasz wspólny dom, ale ociera się o przerażenie i lęk o nasze dalsze istnienie i los ludzkości. To już nie wołanie z encykliki Laudato si’, ale alarmujący krzyk. Krzyk w obronie Ziemi, której coraz bardziej zagrażają zawinione przez nas ludzi globalne zmiany klimatyczne.

Jak nie zostać nieumyślnym okrutnikiem?

Jak nie zostać nieumyślnym okrutnikiem?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ile różnych dziur i zakamarków mają budynki przez nas użytkowane. Otwory wentylacyjne i kominowe, szczeliny między dachówkami i płytami, przestrzenie między rynnami i ścianami czy wolne miejsca pod parapetami – wszystkie one mogą być wykorzystywane na schronienia czy miejsca rozrodu przez zwierzęta – nietoperze i ptaki. Niestety są one zatykane podczas prac modernizacyjnych, a ich mieszkańcy żywcem zamurowywani i skazywani na straszną śmierć z głodu i pragnienia.

Nietoperze są wśród nas

Nietoperze są wśród nas

W pogodne wieczory lubię obserwować przez okno latające w ogrodzie nietoperze. Pomimo że mieszkam w mieście, jest tu ich u nas całkiem sporo. Niestety wydaje się jednak, że nieco mniej niż jeszcze kilka lat temu. Może to tylko chwilowe załamanie i w przyszłym roku znów pojawi się więcej. Faktem jest jednak, że nietoperze to w Polsce i ogólnie na świecie jedna z grup zwierząt bardziej narażonych na wyginięcie.