Najdzikszą częścią Pojezierza Kaszubskiego są bez wątpienia Lasy Mirachowskie. Jako taka są nawet opiewane w kaszubskojęzycznej literaturze ludowej. I jak wielu dzikim krainom, tak i im ludzka działalność przynosi wiele zagrożeń. Ich ochrona w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego okazuje się w znacznej mierze jedynie deklaracją. Dlatego społecznie planuje się już od dawna objęcie tych terenów najwyższą formą ochrony przyrody. Czy powstanie więc planowany Kaszubski Park Narodowy?

Data dodania: 2025-03-29

Wyświetleń: 90

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy powstanie Kaszubski Park Narodowy?

Przesłankami do jego utworzenia są zarówno bogactwa przyrodnicze Lasów Mirachowskich, jak i walory kulturowe tego regionu. Wśród tych pierwszych dominują leśne ekosystemy osadzone na wzgórzach morenowych, a także liczne śródleśne torfowiska, mokradła i małe jeziora. Wiele z nich zostało wprawdzie już przekształconych, ale nadal możliwa jest ich renaturalizacja w oparciu o naturalne siedliska i wiedzę o nich.

Główne zbiorowiska roślinne obszaru planowanego Kaszubskiego Parku Narodowego to buczyny, kwaśne dąbrowy, grądy czy łęgi (w tym łęgi źródliskowe o charakterze podgórskim, co umożliwiają właśnie obecne na tym terenie wzgórza morenowe). Ponadto mamy tu znaczny udział zbiorowisk bagiennych oraz wodnych i nadwodnych. O walorach przyrodniczych tych ostatnich decydują działy wodne zlewni rzek, a także liczne obszary powierzchniowo bezodpływowe.

W sumie stwierdzono tu występowanie co najmniej 73 typów zbiorowisk roślinnych. W ich skład wchodzą oczywiście liczne gatunki roślin, w tym wiele rzadkich i chronionych.

Nie brak też innych organizmów – na uwagę zasługuje wiele gatunków grzybów, a także grzybów zlichenizowanych, czyli porostów. Fauna obszaru Parku jest również bardzo cenna – nie tylko z uwagi na bytujące tu gatunki zwierząt, ale również dlatego, że planowany Kaszubski Park Narodowy leży w zasięgu krajowej sieci korytarzy ekologicznych i na szlakach migracyjnych wielu dużych ssaków krajowych.

Rzecz jasna z uwagi na krajobraz polodowcowy Park ten obfituje w piękne widoki. Nie bez znaczenia jest też dziedzictwo kulturowe tego obszaru, zarówno materialne, jak i niematerialne. To pierwsze to obiekty archeologiczne i zabytki architektury. To drugie natomiast stanowi przede wszystkim język kaszubski i jego bogata kultura.

Wszystko to stanowi o potencjale turystycznym Lasów Mirachowskich i ich otoczenia, który – jak uczy doświadczenie wielu takich przypadków – wzrośnie jeszcze wydatnie w przypadku utworzenia parku narodowego. Środowisko lokalne, ludność i samorządy, nie powinny się więc bać jego powstania. Park narodowy to oczywiście bogactwo ogólnokrajowe, ale nie powinien być obciążeniem dla lokalnej społeczności. Miejmy więc nadzieję, że on tutaj powstanie, i że dołoży się też wszelkich starań, by mieszkańcy tych terenów tylko zyskali na tym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena