Rurzyca łączy ciąg przepięknych polodowcowych zbiorników rynnowych.

Data dodania: 2013-11-22

Wyświetleń: 2868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeziora doliny rzeki Rurzycy to unikalny w powiecie pilskim i jeden z nielicznych w kraju ciąg przepięknych polodowcowych jezior rynnowych, połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeki Rurzyca. Łączna długość rzeki wynosi około 11 km. Otoczenie jezior w dość mocno pofałdowanym terenie stanowią głównie zwarte kompleksy leśne.

W dolinie Rurzycy licznie występują bijące czystą wodą źródełka, mszary i bagniska. Szczególną osobliwością jest 12 różnej wielkości torfowisk, w większości typu niskiego, w których nadal przebiegają procesy torfotwórcze. Na uwagę zasługuje ponadto nagromadzenie różnych rzadkich gatunków roślin. Botanicy wyróżnili tu 69 gatunków grzybów, 47 wątrobowców, 144 mszaków, 21 paprotników i 450 roślin nasiennych.
23 gatunki rosnących tu roślin objęte są ścisłą ochroną. 

Rurzyca

Są to m. in. widłaki, wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity, bagno zwyczajne, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna, storczyk krwisty i szerokolistny oraz listera jajowata. Jeziora, torfowiska, bagna i lasy tej okolicy są również siedliskiem różnych gatunków ptactwa wodnego oraz innych zwierząt. Ciąg jezior doliny Rurzycy położony jest na terenie gmin: Jastrowie i Wałcz; między miejscowościami Budy i Czechyń.
Na lewym brzegu jeziora Krępsko Średnie znajduje się pomnik upamiętniający wędrówkę tym szlakiem naszego świętej pamięci papieża Jana Pawła II. Tutaj kardynał Wojtyła przebywał w 1978 roku na urlopie. Ten betonowy pomnik postawili jego krakowscy przyjaciele w 1979 roku. Nad brzegiem jeziora odbywają się msze święte m.in. w rocznicę śmierci papieża. W 2003 roku na drzewie zawieszono dębowy krzyż z wyrzeźbionymi wiosłami i głową Chrystusa. Szlak kajakowy po Rurzycy jest nazywany imieniem Jana Pawła II .

Rzeka Rurzyca

Licencja: Creative Commons
0 Ocena