Wymiana okien lub wstawienie ich do nowego domu to spory wydatek, który wymaga odpowiedniego przemyślenia i odpowiedniego wyboru. Jest to ważna inwestycja, z której korzystać będziemy latami. Dlaczego dobór okien PCV jest tak istotny?

Data dodania: 2011-10-06

Wyświetleń: 1711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiejsze technologie dają nam ogromny wybór. Na rynku znaleźć można ciekawe rozwiązania zarówno do bloków mieszkalnych jak i domów jednorodzinnych. Projekty najnowszych okien skupiają się na ich funkcjonalności (ochrona przed zimnem, hałasem, włamaniami) i estetyce (piękne okna to nieodłączny element domu). Również ekologia nie jest pustym słowem w procesie produkcji okien – stąd okna bezołowiowe przyjazne środowisku i alergikom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze spośród tak wielu możliwości?

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest odpowiednia termoizolacja domu lub mieszkania. Nieszczelne, wypaczone okna są powodem nie tylko chłodu, ale również większych rachunków za ogrzewanie. Inne działania termomodernizacyjne, takie jak na przykład zewnętrzne ocieplanie budynku, nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy najpierw o okna, przez które ucieka ciepło. Należy dobrze dobrać cenę stolarki okiennej do parametrów – ta najdroższa może nam się nie zwrócić, do tej najtańszej możemy szybko zacząć dopłacać.

Kolejnym istotnym elementem jest szczelność okien PCV.

Nowoczesne uszczelki to element gwarantujący szczelność i trwałość okien bezołowiowych, a także wpływający na ich walory estetyczne. Prawidłowe uszczelnienie zapewniają uszczelki z materiałów, które wolno się "starzeją" i są prawidłowo zamontowane. Stawiając na szczelność nie można jednak zapomnieć o mikrowentylacji – odpowiednia cyrkulacja powietrza jest istotna zarówno dla mieszkania jak i dla domowników. Dlatego kupując okna nie zapomnij o funkcji rozszczelniania. Odpowiednia zabudowa i szczelność to również czynniki, które mają wpływ na izolację od hałasu. W okna, które znajdują się od strony drogi lub dojazdu do domu warto zainwestować w rozwiązania o zwiększonej izolacji akustycznej.

Okna to nie tylko niezbędny element budynku chroniący przed zimnem, ale również jego ozdoba i element estetyki. Producenci okien bezołowiowych proponują obecnie niezliczone rozwiązania kolorystyczne, a także klasyczne i oryginalne kształty ram okiennych. Dzisiejsze rozwiązania architektoniczne promują duże przestrzenie i powierzchnie przeszklenia. Zapewnia to ogromną ilość naturalnego światła a także oszczędzanie energii poprzez nagrzewanie energią słoneczną. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza na południowej ścianie budynku.

W ekonomicznych produktach producentów okien znajdziemy różne pomocne rozwiązania techniczne, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotnymi detalami. Montowane obecnie szersze zaczepy okuciowe zwiększają odporność okien PCV na potencjalne włamania. Właściwie dobrany skos krawędzi gwarantuje optymalne spływanie wody a gładkie powierzchnie sprawiają, że mycie i konserwacja są szybkie i przyjemne. Odpowiednie komory i użyte materiały zapewniają oknu statykę i stabilność.

Coraz większą uwagę zwraca się również na eliminowanie szkodliwych substancji z naszego otoczenia. Okna PCV -  bezołowiowe pozbawione są szkodliwych substancji, nadają się do stosowania w domach, mieszkaniach, szpitalach, stosowane są również w pomieszczeniach, w których przebywają astmatycy i alergicy. Brak ołowiu lub kadmu ma jednak największe znaczenie w procesie produkcji i utylizacji ram okiennych. Wybierając takie okna przyczyniamy się do promowania ekologicznych rozwiązań.

Gdzie kupić dobre okna?

Możemy udać się do producenta lub dealera okien PCV. Najważniejsze jest to, abyśmy dostali fachową poradę i okna dostosowane do naszych potrzeb. Nie każdy potrzebuje antywłamaniowych okien, które niemal całkowicie wyciszają odgłosy z zewnątrz. Koszty tego typu okien są bardzo wysokie, dobrze jest więc dostosować okna i cenę do naszych warunków. Dodatkowy atut to montaż wykonywany przez firmę, w której kupujemy okna PCV. Odpowiednie dopasowanie i montaż są równie ważne jak jakość ich wykonania. 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena