Okna są bardzo ważnym elementem każdego domu oraz mieszkania. Jeszcze 20 lat temu mało kto zdawał sobie sprawę, jak dużo ciepła ucieka przez okna. Z tego też względu okna plastikowe(tzw. pcv) błyskawicznie podbiły rynek.

Data dodania: 2017-02-28

Wyświetleń: 690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie okna montować w domu, a jakie w mieszkaniach?

Pytanie postawione w nagłówku od razu ustawia nas w konkretnym położeniu - w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań wymagania względem okien są nieco inne. W sytuacji mieszkania w bloku z reguły głównym źródłem ucieczki ciepła są okna, a nie ściany, sufit czy podłoga. W związku z tym wymogi techniczne nie są tak wyśrubowane i sztywne, nie ma zatem konieczności kupna okien energooszczędnych, czy o zmniejszonym stopniu przepuszczalności ciepła. Ważna jest również wymiana powietrza, a zatem należy stosować okna, które umożliwiają ją w sposób naturalny np. z wentylacją grawitacyjną. Kolejnym elementem, na który warto zwracać uwagę jest izolacja akustyczna okien, która w przypadku posiadania mieszkania w pobliżu ruchliwej ulicy jest nieodzowna. Odczujemy to szczególnie gdy ruchliwa ulica jest nierówna i przejeżdżają nią obładowane towarem ciężarówki. Hałas niejeden raz będzie zakłócać nam sen.

Okna w domach jednorodzinnych powinny posiadać z kolei wysokie parametry izolacyjności cieplnej. W domach jednorodzinnych każdy element budynku powinien posiadać bardzo wysokie parametry. Badania i różne analizy wskazują, że w domach jednorodzinnych nieszczelne okna powodują wzrost kosztów ogrzewania o blisko 40%. Poza wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej, klienci często wybierają okna z zabezpieczeniami przeciwwłamaniowymi.

Jaki rodzaj okien jest najlepszy?

Na rynku dostępne są okna na różnych profilach drewnianych, pcv, aluminiowych oraz łączonych. Początkowo rynek w Polsce został wręcz zalany przez okna plastikowe, jednak na etapie technologii produkcji nie pomyślano o wszystkich detalach. Okna pcv były za szczelne, powodowało to zatrzymywanie wilgoci w pomieszczeniach oraz gromadzenie się jej w różnych częściach mieszkania. Powszechny zatem stał się grzyb oraz pleśnie. Na szczęście dzisiaj produkuje się okna gwarantujące wymagany poziom wentylacji.

Co się tyczy pozostałych parametrów okien to tu nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj materiału wykonania wybierzemy. Zarówno te drewniane oraz plastikowe posiadają bardzo wysokie parametry, zaś różnica w cenie wynika z technologii produkcji oraz wyższych kosztów materiału. Nie można zatem powiedzieć, że jeden rodzaj okien jest lepszy od drugiego, gdyż słabe strony wynikają z samego materiału użycia. Okna wykonane z pcv to okna wyprodukowane ze sztucznego materiału, ale mogą posiadać drewnopodobną okleinę. W przypadku uszkodzeń te bardzo trudno zlikwidować. Są tańsze niż okna drewniane. Drewno zaś to materiał szlachetny i naturalny, a zatem droższy. Wymaga również okresowych konserwacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena