Piaskowanie pozwala na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń oraz korozji ze starych lub porysowanych przedmiotów. Dzięki temu nasze meble i zabytkowe przedmioty ze stali mogą odzyskać swój dawny wygląd.

Data dodania: 2017-09-27

Wyświetleń: 1619

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piaskowanie - skuteczna metoda na renowację starych rzeczy

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie polega na obróbce ściernej, która przeprowadzana jest za pomocą silnego strumienia stężonego powietrza, które zawiera drobinki piasku, szkła żużlu koksowniczego itp. Zabieg ten pozwala na skuteczne pozbycie się wielu zanieczyszczeń oraz korozji ze starych przedmiotów. Najczęściej kojarzy się z usuwaniem korozji ze starych pordzewiałych metalowych elementów.

Po zakończeniu piaskowania metalowych elementów kluczowe jest, aby dość szybko zabezpieczyć przedmiot przed korozją, gdyż oczywisty wpływ tlenu powoduje błyskawiczny nawrót korozji. Warto wspomnieć, że samo piaskowanie generuje masę kurzu, dlatego osoba, która wykonuje czynność piaskowania powinna być wyposażana odpowiednią maskę i kombinezon. Samo piaskowanie powinno być wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach, ale pozwalające na swobodny przeciąg i szybie odkurzenie pomieszczenia.

Najczęściej piaskowane są felgi

Bez wątpienia jednym z najczęściej piaskowanych elementów są felgi stalowe lub aluminiowe. Felgi są bardzo narażone na różne uszkodzenia oraz zarysowania, bardzo szybko potrafią stracić swój pierwotny wygląd. Wówczas mamy dwa wyjścia, albo rozejrzeć się za nowymi felgami do naszego samochodu, albo poddać je zabiegowi piaskowania. Kupno nowych felg to koszt  z reguły dochodzący i przekraczający kwotę 1000 złotych (zależy od rozmiaru i rodzaju felg), piaskowanie zaś wyniesie około 200 złotych, przy piaskowaniu kompletu felg.

Ponadto należy ponownie lakierować felgi, co da koszt zbliżony do kosztów piaskowania. Jeśli te nie są bardzo zniszczone, wówczas renowacja i odnowienie felg wyniesie około 400 złotych (przy felgach do 16-17 cali). Tak niski koszt wydaje się przekonywać do tego, aby poddać swoje felgi odnowieniu i renowacji.

Piaskować można także inne elementy metalowe

Z powodzeniem piaskowane mogą być również inne elementy metalowe. Jeśli posiadamy np. stary kanister na paliwo lub części karoserii to te z całą pewnością odzyskają swój dawny wygląd. Samo piaskowanie nie trwa długo, a klucz tkwi w precyzji i dokładności. Z reguły dokładne oczyszczenie elementu metalowego trwa do około godziny. Nie jest to długo, dlatego nie warto wyrzucać stare rzeczy, a spróbować je odnowić.

Firmy bardzo często piaskują stare maszyny do szycia, szable, strzelby i inne zabytkowe przedmioty. Trafiają się również stare drewniane meble. Tak naprawdę każdy dzień to coś nowego, czym zaskakują klienci przynosząc przedmioty o bezcennym znaczeniu historycznym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena