Piaskowanie to metoda stosowana do czyszczenia powierzchni różnego rodzaju. Często używana w zakładach, w których wytwarzane, a także naprawiane są auta ciężarowe.

Data dodania: 2018-06-19

Wyświetleń: 2052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki kompresor do piaskowania wybrać?

Piaskowanie - rodzaje powierzchni

Piaskowanie sprawdza się na powierzchniach wykonanych z wielu różnych tworzyw. W grę wchodzi tutaj nie tylko stal czy różnego rodzaju metale, ale również drewno czy mury. Poza tym piaskowanie można zastosować do umieszczania na szkle napisów bądź wzorów. Co ciekawe, piaskowanie znalazło zastosowanie nawet w stomatologii - pozwala na niezwykle precyzyjne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego.

Dlaczego właściwie "piaskowanie"?

Nazwa piaskowanie sugeruje, iż w procesie oczyszczania tą metodą stosowany jest piasek. Nie jest to do końca prawda, gdyż piasek jest tylko jednym z wielu stosowanych w tym celu materiałów. Piaskować można także metalowym śrutem, suchym lodem, jak również proszkiem uzyskanym z łupin orzechów.

Ważne - odpowiedni zestaw do piaskowania

W skład zestawu do piaskowania wchodzi kompresor oraz pistolet. Kompresor - sprężarka - jest bardzo istotnym elementem tegoż zestawu, gdyż jego rodzaj przekłada się na czas oraz wydajność pracy. Wybór kompresora należy uzależnić od typu powierzchni, którą chcemy oczyścić, ale również - a może przede wszystkim - od wielkości tej powierzchni. Należy również pamiętać, że dobry sprzęt wymaga dość sporego wydatku - decydując się na zakup piaskarki, warto skalkulować, czy faktycznie potrzebujemy piaskarki na własny użytek, czy też taniej będzie po prostu zapłacić komuś innemu za wykonanie dla nas tej usługi.

Odpowiedni kompresor do piaskowania - czyli jaki?

Wydawać by się mogło, że im wydajniejszy kompresor, tym lepiej i, co do zasady, tak właśnie jest. Jednakże nie każdy potrzebuje najwydajniejszego na rynku kompresora, gdy potrzebuje oczyścić jedynie drobne przedmioty i tylko od czasu do czasu - tu wszystko zależy od konkretnych okoliczności i osobistych preferencji danej osoby. W przypadku częstego piaskowania dobrym wyborem jest kompresor śrubowy. Należy też pamiętać o doborze odpowiednich dysz w zależności od rodzaju powierzchni, która ma zostać poddana piaskowaniu. Przykładowo małe metalowe przedmioty należy piaskować używając wysokiego ciśnienia, przy jednocześnie małej średnicy. Przyjmuje się, że minimalne parametry, które musi mieć sprzęt do piaskowania to wydajność na poziomie 5 m3/minutę, ciśnienie od 4 do 7 barów. Ponadto kompresor powinien zostać wyposażony w zbiornik o pojemności minimum 200 litrów. Przy czym należy oczywiście pamiętać, iż profesjonalne warsztaty, które zajmują się piaskowaniem, muszą polegać na sprzęcie o zdecydowanie większej wydajności i lepszych parametrach.

Jaki zbiornik wybrać?

W przypadku bardziej profesjonalnego zajmowania się piaskowaniem, należy zwrócić szczególną uwagę na zbiornik. Jest to niezwykle istotny element zestawu, który stanowi bufor pomiędzy pistoletem a sprężarką. Jego zadaniem jest utrzymywanie równego ciśnienia przy wylocie oraz niedopuszczanie do wystąpienia ewentualnych wahań ciśnienia. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej pojemności zbiornika, która jednocześnie pozwoli na równomierną pracę urządzenia. Tym samym, im większy zbiornik, tym lepiej. Należy pamiętać, aby pojemność zbiornika dobierać pod kątem wydajności kompresora - pożądane jest, aby kompresor generował ciśnienie z przedziału od 7 do 10 atmosfer.

Na rynku można co prawda nabyć zbiorniki o pojemności kilkudziesięciu litrów, jednakże z reguły jest to zdecydowanie za mało, aby piaskowanie udało się wykonać w rozsądnym czasie i z odpowiednim efektem. Tym bardziej, że wspomniane wyżej minimalne wymogi zakładają, iż odpowiednia pojemność to nie mniej niż 200 litrów.

Piaskowanie to skuteczny sposób pozwalający na oczyszczenie i wyszlifowanie różnych trudno dostępnych zakamarków, których w przypadku zastosowania innych metod nie dałoby się zeszlifować lub byłoby to bardzo czasochłonne. Duży wybór sprzętu - takiego jak kompresor i piaskarka - umożliwia łatwe skompletowanie zestawu do piaskowania, którego bez problemu będzie można użyć na dowolnej interesującej nas powierzchni.

Artykuł powstał przy pomocy dystrybutora sprężarek oraz kompresorów, firmy Arbatech - arbatech.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena