Praktyczne zastosowania obróbki strumieniowo-ściernej (piaskowania) w warunkach domowych, w garażu, w małym warsztacie, oraz niezbędne urządzenia i materiały ścierne potrzebne do tego rodzaju prac związanych z renowacją podzespołów i części pojazdów mechanicznych. Odpowiednie ubiory i zasady bezpieczeństwa przy piaskowaniu.

Data dodania: 2012-06-07

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Piaskowanie- ogólnie rzecz biorąc, jest czynnością związaną z oczyszczaniem powierzchni kierowanym strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem kruszywa, jakim jest np. piasek kwarcowy. Ta metoda czyszczenia powierzchni elementów czy podzespołów pojazdów jest bardzo skuteczna i precyzyjna.

Wymaga jednak bardzo dobrej znajomości tematu, jak też jakiegoś czasu praktyki, którą będzie przeprowadzanie doświadczeń na swoich niepotrzebnych już częściach.

Zdobyte doświadczenia pomogą zrozumieć, co i czym należy oczyszczać metodą kierowanego strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem kruszywa.

Ogólnie przyjęte pojęcie „PIASKOWANIE”, zawiera w sobie wiele operacji czyszczenia strumieniowego różnymi rodzajami kruszywa, niekoniecznie tylko piaskiem. Są elementy, które wymagają jedynie usunięcia np. starego spłowiałego lakieru, śniedzi na metalach kolorowych, nalotów powstających pod wpływem działania warunków atmosferycznych, nie naruszając przy tym struktury powierzchni bazowych tych elementów. Dla tego w tym przypadku praktyczne zajęcia z piaskowania, oczywiście na swoich elementach, pozwolą określić co, czyli jakie przedmioty i czym, czyli jakim kruszywem należy oczyszczać.

Piaskowanie jest bardzo obszernym tematem, który jeżeli znajdzie zainteresowanie w gronie fanów motoryzacji, na pewno będę rozwijał pod kątem zastosowań  domowych jak i warsztatowych oraz opiszę stosowany sprzęt, kruszywa, niezbędne ubiory, oczywiście BHP i problemy związane z przygotowaniem stanowiska pracy przystosowanego do prac piaskarskich, aby były w zgodzie z otoczeniem w którym się znajdujemy.

Ciąg dalszy nastąpi niebawem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena