Kamienny dywan to wykładzina podłogowa wykonana z zaokrąglonych kamyków lub kwarcytów, które mają różne kolory, stąd są dostępne w wielu różnych odcieniach. Ponadto do połączenia części stosuje się spoiwo, zwykle klej lub żywicę.

Data dodania: 2021-02-23

Wyświetleń: 769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wykonać kamienny dywan?

Poszczególne elementy mogą przyjmować dowolne rozmiary, co oprócz zwykłych dywanów użytkowych pozwala na tworzenie instalacji artystycznych, kolorowych wzorów i tym podobnych.

Jak samodzielnie zrobić kamienny dywan

Materiały, których będziesz potrzebować:

  • Mata antypoślizgowa – jeśli dywanik ma znajdować się na przykład w łazience, musi przepuszczać wodę
  • Mocny klej kontaktowy
  • Kamieni, w ilości zależnej od większości przedsięwzięcia, zawsze powinny być zaokrąglone, dzięki czemu przyjemnie się po nich chodzi
  • Kawałku plastiku do zebrania nadmiaru kleju

Jeżeli chcesz wykonać prosty kamienny dywan, proces ten nie wymaga specjalistycznych umiejętności rzemieślniczych ani specjalnego sprzętu. Natomiast bardziej skomplikowane konstrukcje, które mają być wystawione na trudne warunki atmosferyczne, zazwyczaj potrzebują bardziej wyspecjalizowanych narzędzi i osprzętu.

Warto pamiętać, że wszystkie potrzebne materiały należy przechowywać przez około dwadzieścia cztery godziny w temperaturze co najmniej piętnastu stopni Celsjusza. W tych warunkach kamienie są łatwiejsze w obróbce. Pod żadnym pozorem nie wolno używać wilgotnych materiałów – w przeciwnym razie elementy dywanu się nie utrzymają.

Wykonanie dywanu kamiennego DIY:

  1. Wytnij matę do żądanego rozmiaru.
  2. Jeśli kamienie są brudne, wyczyść je i pozostaw do wyschnięcia. Następnie posortuj je, oddzielając te, których chcesz użyć i połóż je na macie, według własnej aranżacji. Staraj się, aby kamienie były jak najbardziej płaskie, aby uzyskać gładką powierzchnię.
  3. Pod matą połóż plastik, na którym będzie zbierać się nadmiar kleju.
  4. Zacznij po kolei przyklejać bryły według wcześniej aranżacji.
  5. Dywan pozostaw do wyschnięcia na cały dzień, a następnie zdejmij plastik. Jeśli kawałek przykleił się do maty, po prostu go odklej lub użyj sztywnej drucianej szczotki, aby go poluzować.
  6. Jeśli chcesz dopracować swój kamienny dywan, umocnij jego spód drucianą siatką lub materiałem o drobniejszym splocie między warstwami maty.

Pielęgnacja i czyszczenie kamiennych dywanów

Przed pierwszym czyszczeniem zawsze odczekaj, aż kamienny dywan całkowicie stwardnieje. Użyty środek czyszczący nie powinien zawierać żadnych rozpuszczalników. W przeciwnym razie spoiwo zawarte w Twoim dziele może się rozpuścić. W sklepach dostępne są specjalne środki czyszczące do kamiennych dywanów. Zwykle zawierają olejki eteryczne, dzięki czemu zapewniają przyjemny zapach.

Dla pewności, do czyszczenia kamiennego dywanu używaj łagodnego środka na bazie mydła lub po prostu odkurzacza i szczotki. Unikaj detergentów, ponieważ mogą one rozpuścić klej łączący bryły. Metody pielęgnacji różnią się zależnie od zastosowania i warunków, w jakich kamienny dywan się znajduje. Uszkodzone powierzchnie należy jak najszybciej naprawiać.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena