Branża obrotu nieruchomościami to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki. Rynek jest ogromny, a co za tym idzie znajduje się na nim wiele pułapek prawnych. Nieruchomości wiążą się z wieloma gałęziami prawa takimi jak prawo budowlane, prawo obrotu nieruchomościami, prawo deweloperskie, prawo lokatorskie, prawa zobowiązań i wiele innych. 

Data dodania: 2021-03-13

Wyświetleń: 488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Specjalista od nieruchomości - w czym pomoże adwokat

Zmiany na gruncie wielu ustaw są częste, dlatego tak ważnym jest aby korzystać z usług profesjonalistów.

Współpraca z adwokatem specjalizującym się w tym obszarze to pewność merytorycznego i profesjonalnego przygotowania inwestycji. 

Adwokat w branży nieruchomości współpracuje zarówno z podmiotami profesjonalnymi, które zajmują się obrotem nieruchomości, jak również z konsumentami - osobami fizycznymi planującymi zakup nieruchomość lub już jego dokonawszy. 

Z perspektywy przedsiębiorcy, najczęściej dewelopera, adwokat zapewni pełną obsługę prawną inwestycji. Oto niektóre przykładowe czynności w jakich prawnik w branży nieruchomości może okazać się pomocny: 

  1. analiza stanu prawnego gruntu lub nieruchomości,
  2. uzyskanie koniecznych zgód administracyjnych,
  3. występowanie przed organami administracyjnymi
  4. zapewnianie wsparcia w procesie analizy umów,
  5. negocjacje z kontrahentami,
  6. zastępowanie przed sądami,
  7. przygotowanie umowy deweloperskiej
  8. opiniowanie bieżących czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Ponadto kancelaria adwokacka może przygotować raport due diligence, czyli wnikliwą analizę dotyczącą nieruchomości ze wskazaniem opinii, operatów rzeczoznawców, stanu technicznego oraz statusu prawnego nieruchomości. Taka analiza najczęściej konieczna jest przy pozyskiwaniu funduszy prywatnych lub bankowych na przeprowadzenie inwestycji. 

Pozostając w strukturach przedsiębiorstw warto wskazać, że agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomości również z powodzeniem mogą korzystać z usług adwokata. Taka usługa może opierać się na przygotowaniu pakietu wzorów umów koniecznych do funkcjonowania biura tj. umowy pośrednictwa, umowy przedwstępnej, umowy najmu, wzorów protokołów zdawczo-odbiorczych, a ponadto adwokat może świadczyć stałą obsługę prawną agencji nieruchomości polegającą na opiniowaniu zagadnień prawnych z jakimi na co dzień borykają się pośrednicy. Adwokaci mogą też reprezentować biura przed sądami lub w trakcie negocjacji lub mediacji z innymi podmiotami gospodarczymi.  

Nieodzownym elementem inwestycji na rynku nieruchomości jest korzystanie z usług doradczych doświadczonych i kompetentnych specjalistów, sprawnie i bez problemu poruszających się w meandrach obowiązujących przepisów prawa. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena