Planujesz zmienić oświetlenie w swoim domu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Często wydaje nam się, że do podłączenia żyrandola potrzebny jest fachowiec. Otóż wymiana oświetlenia w domu nie jest tak trudna, jakby się wydawało.

Data dodania: 2021-03-12

Wyświetleń: 454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak podłączyć żyrandol?


Jak przygotować się do wymiany żyrandola?

Zanim przystąpimy do czynności montażowych, należy wyłączyć bezpiecznik prądu instalacji elektrycznej. Jeśli brakuje pewności czy bezpiecznik został rzeczywiście odłączony, możemy upewnić się probówką do prądu, dotykając nią po kolei każdy wystający z sufitu przewód. Żeby dokonać montażu żyrandola lub lampy sufitowej potrzebna będzie wkrętarka i śrubokręt najlepiej z miernikiem prądu.

Najczęściej spotykane kable w elektryce to:

  • faza (L) - czarny lub brązowy,
  • neutralny (N) - szary lub niebieski,
  • uziemienie (PE) - zielono-żółty.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że w naszej instalacji są zamontowane kable w innych kolorach, należy sprawdzić próbnikiem przez który z przewodów przepływa prąd, czyli jest tzw. fazą (L). Oczywiście czynność tą wykonujemy z zachowaniem należytej ostrożności.

Warto również zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do żyrandola, który kupujemy. Jest tam szczegółowo opisane jak podłączyć daną lampę efektownie i bezpiecznie.

Jak podłączyć żyrandol?

Zanim przystąpimy do realizacji, warto poprosić kogoś, aby potrzymał lampę czy podał potrzebne narzędzia.

Na suficie należy zaznaczyć miejsce, z którego ma zwisać żyrandol. Jednak powinno być to na tyle blisko przewodu elektrycznego, aby istniała możliwość późniejszego ukrycia go w osłonie oprawy żyrandola. Kolejną czynnością jest wywiercenie otworu na kołek rozporowy. Wiercimy otwór na kołek rozporowy, a jego rozmiar musi odpowiadać sile ciężkości naszej oprawy. W zależności od ciężkości żyrandola może być potrzebnych kilka otworów na kołki rozporowe. W tak powstałym otworze należy włożyć kołek rozporowy i wkręcić hak.

Izolacja każdego z przewodów elektrycznych powinna odsłaniać przynajmniej 1 cm żyły. Przewody wsuwamy zgodnie z kolorami w kostkę elektryczną. Następnie na haczyku zawieszamy oprawę, a do kostki wsuwamy jej przewody, łącząc je kolorystycznie. Zaciskamy je śrubami i zwracamy uwagę czy są odpowiednio zamocowane. Kolejną czynnością jest umieszczenie żarówki w gwincie, włączenie bezpiecznika prądu i sprawdzenie, czy wykonany przez nas montaż żyrandola przebiegł prawidłowo, czyli kontrolujemy czy żyrandol świeci.

Jak widać, nie jest to zbytnio skomplikowany proces i można wykonać go w dość krótkim czasie. Jednak jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze możemy wezwać do pomocy fachowca.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena