Nie mniej istotne od kształtu i stylistyki lampy jest jest moc światła. Nawet najpiękniejsza lampa, jeżeli będzie wyposażona w zbyt słabą żarówkę, nie zapewni wystarczającego oświetlenia pomieszczenia. W efekcie jej estetyka i tak nie będzie miała większego znaczenia.

Data dodania: 2017-08-04

Wyświetleń: 900

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak należy dobierać moc lamp?

Na ilość światła, a tym samym moc żarówek potrzebną w danym pomieszczeniu, wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj pomieszczenia i jego przeznaczenie, ilość punktów świetlnych, wysokość wnętrza, ilość mebli, ich kolorystyka i rozstaw, ilość innych elementów wyposażenia, kolorystyka ścian, sufitu i podłogi, rodzaj używanych żarówek.

Najwięcej światła potrzeba w kuchni, gdzie wykonywanych jest wiele prac wymagających dobrych warunków świetlnych, przy czym wskazane jest zainstalowanie kilku punktów świetlnych. Z kolei w łazience potrzebna jest jedna lampa sufitowa dająca równomierne światło plus doświetlenie lustra. W pokoju dziennym (salonie) światła może być nieco mniej, a najmniej – w sypialni. Co oczywiste, w dużej łazience żarówka powinna być mocniejsza niż w tej malutkiej.

Co do zasady, należy wybierać najmniejszą moc żarówki, która da komfort widzenia w każdych warunkach. Jest to racjonalne z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego, gdyż żarówka taka zużyje możliwie najmniej energii. Niemniej jednak istotne są także odczucia subiektywne i upodobania – jeśli ktoś woli mieć w kuchni bardzo jasno, bo inaczej źle się czuje, należy to wziąć pod uwagę.

Przyjmuje się, że jako bardzo jasne odbierane jest światło o natężeniu 500 luksów, jako jasne światło o natężeniu 300 luksów, a jako nastrojowe światło o natężeniu 150 luksów. Przykładowo, aby osiągnąć takie rezultaty w pomieszczeniu o powierzchni 16 metrów kwadratowych, należy zastosować oprawy świetlne o mocy odpowiednio 350 W, 280 W oraz 160 W.

Osoby, które cenią sobie energooszczędne rozwiązania, zapewne w miejsce klasycznych żarówek czy nawet żarówek energooszczędnych, będą zapewne preferowały oprawy LED. Decydując się na takie źródła światła, trzeba wiedzieć, że opisywane są one nie za pomocą mocy wyrażonej w watach, ale strumienia świetlnego, który generują. Dla przykładu, chcąc mieć światło porównywalne ze światłem generowanym przez żarówkę o mocy 100 W, trzeba wybrać lampę LED o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Żarówce 60 W odpowiada z kolei LED o strumieniu świetlnym nieco ponad 800 lumenów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena