Diody LED na taśmie są to rzędy połączonych ze sobą diod pozwalających w różny sposób oświetlić wnętrze, doświetlić trudno dostępne miejsca lub nadać pomieszczeniu wyjątkowy klimat.

Data dodania: 2021-09-29

Wyświetleń: 515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zastosowanie i montaż oświetlenia LED

Rodzaje taśm LED

Podczas zakupu taśm LED należy wziąć pod uwagę następujące ich cechy:
* rodzaj diody:
- dioda SMD - są to taśmy LED białe emitujące barwę ciepłą lub zimna światła,
- dioda RGB - to taśmy ledowe kolorowe emitujące trzy podstawowe barwy światła, którymi są czerwony, zielony oraz niebieski,
* liczbę diod w taśmie - im bliżej siebie znajdują się diody tym linia światła jest bardziej ujednolicona. Najczęściej na jeden metr taśmy LED przypada 30,60 lub 120 diod,
* klasę szczelności, która pomoże dobrać taśmę led do miejsca, w którym będzie ona zamontowana:
- wodoodporna to taśma z oznaczeniem IP 44, 65 lub 68,
- nie wodoodporna to IP 20.

Zastosowanie oświetlenia ledowego

Taśmy LED stosować można wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. W pomieszczeniach taśmy ledowe mogą delikatnie oświetlić blaty kuchenne lub udekorować lustro w łazience. Taśmy LED zamontowane mogą być w celu praktycznym w pokoju dziecięcym lub w salonie jako dodatkowe oświetlenie do światła głównego. Taśmy ledowe w łatwy sposób mogą oświetlić długie korytarze oraz schody.
Wodoodporne taśmy idealnie nadają się do oświetlenia brzegu wanny lub prysznica. Zewnętrzne taśmy ledowe stosowane są do oświetlenia tarasu lub schodów.

Jak montować taśmy LED?

Taśmy LED są proste w montażu i umożliwiają w oryginalny sposób oświetlić konkretną przestrzeń. Do zamontowania taśmy ledowej potrzebny jest zasilacz, pomiędzy którym montuje się sterownik led.

Wady i zalety taśm ledowych

Zaletą taśmy ledowej jest jej łatwy i szybki montaż oraz elastyczność, co pozwala na umieszczenie jej w każdym nawet trudno dostępnym miejscu. Kolejną zaletą taśm ledowych jest ekologiczność i energooszczędność.
Wadami taśmy LED są niska intensywność światła, która pozwala na użycie ich tylko jako elementu dooświetleniowego w pomieszczeniu. Taśmy LED szybko się nagrzewają, co wpływa na ich żywotność oraz jakość światła.

Budowa diody w taśmie ledowej

Dioda w taśmie LED SMD zbudowana jest z pojedynczego chipa świecącego światłem białym barwy zimnej lub ciepłej.
Dioda w taśmie RGB zbudowana jest z trzech chipów, które umożliwiają świecenie listwy w dowolnym kolorze. Podstawowymi barwami diody RGB są kolory red, green i blue, które kolejno oznaczają czerwony, zielony i niebieski. Po połączeniu tych trzech kolorów taśma LED może świecić dowolnym kolorem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena