Świece naturalne - w przeciwieństwie do syntetycznych - nie zawierają w swoim składzie parafiny. Zamiast niej pojawia się tu wosk, który (w zależności od wariantu) może mieć pochodzenie sojowe lub pszczele. Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje wosku i jak wpływają na zdrowie człowieka?

Data dodania: 2021-09-29

Wyświetleń: 589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wosk sojowy i pszczeli jako składniki naturalnych świec zapachowych

Co warto wiedzieć o wosku sojowym?

Jak sama nazwa wskazuje, wosk sojowy pochodzi przede wszystkim od soi, a konkretnie z oleju sojowego. Jego zaletą jest pełna biodegradowalność i neutralność w stosunku do organizmu człowieka. Co więcej, wosk ten ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne, które powinny docenić przede wszystkim astmatycy, kobiety w ciąży i... zwierzęta, gdyż to one bardzo dobrze znoszą obecność aromatów pozostałych po jego spalaniu. Zaletą wosku sojowego jest też niska temperatura zapłonu, a co za tym idzie - możliwość wykorzystania go np. w trakcie masaży relaksujących ciało. I jeszcze jedno: świece sojowe uspokajają i pośrednio wpływają na obniżenie ciśnienia. Takie połączenie korzystnych cech sprawia, że są to świece niezwykle pożądane przez aktualnych i potencjalnych użytkowników.

Wosk pszczeli i jego właściwości

Kolejną, naturalną alternatywą dla świec parafinowych są świece zapachowe wykonane z wosku pszczelego. Substancja ta jest efektem ubocznym procesu produkcji miodu. Najważniejsze jej zalety to:

- niska emisja dymu, a co za tym idzie znaczne ograniczenie powstawania toksyn w procesie spalania,
- obecność jonów ujemnych, które w naturalny sposób wspomagają mechanizmy odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza,
- właściwości oczyszczające górne drogi oddechowe,
- korzystne właściwości antyalergiczne.

Jonizacja powietrza jest jednym z najważniejszych atutów spalającego się wosku pszczelego. Pozostałe odmiany wosków nie posiadają tych właściwości.

Słów kilka o knotach

Sam wybór świecy naturalnej to nie wszystko! Bardzo istotne jest również to, jaki posiada ona knot. Najlepszym rozwiązaniem są naturalne świece z knotem bawełnianym, które spalają się czystym, jasnym płomieniem. Alternatywą dla nich są świece z knotami syntetycznymi, które jednak są bardzo często nasycone stearyną lub parafiną. Oznacza to, że ich spalanie zawsze będzie wiązać się z emisją szkodliwych substancji chemicznych, choć - oczywiście - ich zawartość będzie zdecydowanie mniejsza.

Podsumowując, naturalne świece pszczele i ich sojowe odpowiedniki to bardzo interesujące produkty, których spalanie w zaciszu własnego domu może dać mnóstwo przyjemności. Co więcej, można je z powodzeniem wykorzystać jako środki do aromaterapii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena