Co warto wiedzieć o wosku sojowym?
Jak sama nazwa wskazuje, wosk sojowy pochodzi przede wszystkim od soi, a konkretnie z oleju sojowego. Jego zaletą jest pełna biodegradowalność i neutralność w stosunku do organizmu człowieka. Co więcej, wosk ten ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne, które powinny docenić przede wszystkim astmatycy, kobiety w ciąży i... zwierzęta, gdyż to one bardzo dobrze znoszą obecność aromatów pozostałych po jego spalaniu. Zaletą wosku sojowego jest też niska temperatura zapłonu, a co za tym idzie - możliwość wykorzystania go np. w trakcie masaży relaksujących ciało. I jeszcze jedno: świece sojowe uspokajają i pośrednio wpływają na obniżenie ciśnienia. Takie połączenie korzystnych cech sprawia, że są to świece niezwykle pożądane przez aktualnych i potencjalnych użytkowników.
Wosk pszczeli i jego właściwości
Kolejną, naturalną alternatywą dla świec parafinowych są świece zapachowe wykonane z wosku pszczelego. Substancja ta jest efektem ubocznym procesu produkcji miodu. Najważniejsze jej zalety to:
- niska emisja dymu, a co za tym idzie znaczne ograniczenie powstawania toksyn w procesie spalania,
- obecność jonów ujemnych, które w naturalny sposób wspomagają mechanizmy odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza,
- właściwości oczyszczające górne drogi oddechowe,
- korzystne właściwości antyalergiczne.
Jonizacja powietrza jest jednym z najważniejszych atutów spalającego się wosku pszczelego. Pozostałe odmiany wosków nie posiadają tych właściwości.
Słów kilka o knotach
Sam wybór świecy naturalnej to nie wszystko! Bardzo istotne jest również to, jaki posiada ona knot. Najlepszym rozwiązaniem są naturalne świece z knotem bawełnianym, które spalają się czystym, jasnym płomieniem. Alternatywą dla nich są świece z knotami syntetycznymi, które jednak są bardzo często nasycone stearyną lub parafiną. Oznacza to, że ich spalanie zawsze będzie wiązać się z emisją szkodliwych substancji chemicznych, choć - oczywiście - ich zawartość będzie zdecydowanie mniejsza.
Podsumowując, naturalne świece pszczele i ich sojowe odpowiedniki to bardzo interesujące produkty, których spalanie w zaciszu własnego domu może dać mnóstwo przyjemności. Co więcej, można je z powodzeniem wykorzystać jako środki do aromaterapii.
Tybet to region o ogromnym znaczeniu strategicznym i gospodarczym. Choć jego naturalne bogactwa mogłyby zapewnić rozwój całego regionu, stają się one przedmiotem intensywnej eksploatacji przez Chiny. Warto zastanowić się, dlaczego Pekin przywiązuje tak dużą wagę do tego trudno dostępnego obszaru.