Instalacja elektryczna tak samo jak gazowa może ulec awarii. Jeżeli zauważyliśmy przerwy w działaniu, spięcia, zwarcia, wyłączanie się wyłączników prądu (korków), powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z elektrykiem. Kiedy dojdzie do uszkodzenia instalacji, przestanie działać ogrzewanie elektryczne. 

Data dodania: 2021-06-08

Wyświetleń: 1396

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

To ryzyko kolejnych uszkodzeń, a także spory dyskomfort, kiedy wykorzystujemy ją do podgrzewania wody. W tym tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej i co składa się na tę cenę.

Kto pomoże przy wymianie instalacji elektrycznej?

Wymiana instalacji elektrycznej powinna odbywać się z udziałem specjalistów, którzy będą w stanie ocenić co i gdzie się zepsuło. Podczas wizyty elektryka zostanie wskazane, które elementy wymagają wymiany lub naprawy usterek. Zostanie przedstawiona wycena i całkowite koszty naprawy.

Cena za wykonanie prac zaczyna się w momencie przekroczenia progu nieruchomości przez specjalistę. Fachowiec za jedną godzinę pracy średnio zażyczy sobie 60 zł .

Wymiana instalacji elektrycznej - co i ile kosztuje?

Całkowity koszt wymiany instalacji elektrycznej musi zostać określony przez fachowca. Trzeba mieć na uwadze stawki, jakie proponują obecnie elektrycy (50 - 70 zł na godzinę). Dochodzi do tego koszt wymiany poszczególnych elementów konstrukcji, do których można zaliczyć obwody, instalację odbiorczą, piony, linie zasilające, skrzynkę bezpiecznikową, przyłącza i złącza kablowe. Ogólne koszty prac obejmują usługi:

  • demontażu starej instalacji,
  • bruzdowania i kucia ścian lub żelbetonu,
  • montażu nowej instalacji,
  • utylizacji zepsutej instalacji.

Instalacja z reguły jest zatynkowana, aby nie było jej widać. To sprawia, że musi zostać usunięty tynk, który ją pokrywa. 

Jeżeli część instalacji się spali, może być konieczna wymiana całości. Cena będzie zależna od powierzchni mieszkania lub domu. Trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe przyłącza - domofony, oświetlenie i bramy wjazdowe. W domu dodatkowo może być potrzebne doprowadzenie instalacji do piwnicy.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu to zazwyczaj od 3000 do 5000 zł. 

W domu koszt jest większy i zależy od sposobu, w jaki została zamontowana pierwsza instalacja. Z reguły cena za wymianę całości to kilkanaście tysięcy złotych. Różnica w kosztach wynika z wykorzystania innego materiału (np. bali, drewna, cegieł). 

Czas potrzebny na kompletną wymianę instalacji powinien wynosić około 5 dni. W domach o większej powierzchni do około 2 tygodni.

Gdzie można zredukować koszty wymiany instalacji elektrycznej?

W niektórych sytuacjach po skuciu ściany można zrezygnować z demontażu i położyć nową instalację obok starej. Istnieje też możliwość zastosowania instalacji natynkowej. Zamiast prowadzić obwody pod tynkiem, kładzie się je na ścianie, a następnie okrywa listwami maskującymi. W mieszkaniu koszty za założenie ochronnika pokrywa administracja. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena