Oferty gabinetów fizjoterapii są skierowane do osób w każdym wieku, które zmagają się z przebytymi urazami, wadami postawy, przewlekłym bólem czy chorobami zwyrodnieniowymi. Udając się do fizjoterapeuty, liczymy na poprawę sprawności ruchowej, złagodzenie bólu lub szybszy powrót do zdrowia po kontuzji. W związku z dużym zapotrzebowaniem na usługi fizjoterapeutów rośnie liczba nowych gabinetów, które często otwierają świeżo upieczeni absolwenci uniwersytetów medycznych i AWF. 

Data dodania: 2021-11-24

Wyświetleń: 443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wyposażyć gabinet fizjoterapeutyczny?

Aby sprostać oczekiwaniom pacjentów i jak najlepiej wykorzystywać zdobyte umiejętności, należy wyposażyć gabinet w profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Czego nie może zabraknąć w gabinecie fizjoterapii?

Profesjonalny stół do rehabilitacji to priorytet

Większość terapii prowadzonych przez fizjoterapeutów bazuje na wykorzystaniu stołu do rehabilitacji. Stół rehabilitacyjny jest niezbędny m.in. podczas terapii metodą NDT Bobath, terapii manualnej, masażu tkanek głębokich czy terapii metodą PNF.

Stoły rehabilitacyjne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • stacjonarne – wyróżniają się stabilnością, regulowaną wysokością oraz wygodą i bezpieczeństwem użytkowania,
  • przenośne – ich cechą szczególną jest lekkość, która sprzyja mobilności, a także stosunkowo niska cena.

Najlepszą opcją jest stacjonarny stół do rehabilitacji, który zapewnia komfort zarówno fizjoterapeucie, jak i pacjentowi. Choć jest on nieco droższy od stołu przenośnego, wyróżnia się stabilnością i umożliwia pełne dopasowanie do wzrostu terapeuty oraz potrzeb pacjenta. Przenośny stół do masażu warto natomiast wybrać wtedy, gdy zamierzasz prowadzić działalność mobilną, a więc dojeżdżać do pacjentów. W takiej sytuacji lekki stół przenośny sprawdzi się doskonale. 

Stoły do rehabilitacji mogą składać się z jednego lub kilku segmentów. Wybór zależy od rodzaju prowadzonej terapii, a im więcej segmentów wybierzesz, tym bardziej możesz urozmaicić swoją ofertę. Stół rehabilitacyjny składający się z kilku segmentów sprawdza się zarówno do terapii manualnej, jak i terapii PNF czy masażu tkanek głębokich.

Stół rehabilitacyjny – z regulacją czy bez regulacji wysokości?

W sprzedaży dostępne są zarówno stoły z możliwością regulacji wysokości, jak i sprzęt do rehabilitacji, który nie jest wyposażony w tego rodzaju udogodnienie. Choć te drugie są tańsze, zdecydowanie warto trochę dopłacić, aby zapewnić sobie najwyższy komfort pracy i zadbać o wygodę pacjenta. Regulacja wysokości pozwala bowiem w pełni dopasować stół do wzrostu fizjoterapeuty, co korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Zbyt niski lub zbyt wysoki stół rehabilitacyjny może obniżać efektywność zabiegów, a tym samym negatywnie wpływać na efekty terapii. 

Jeśli zdecydujesz się na stół do rehabilitacji z regulacją wysokości, masz do wyboru trzy opcje: stoły manualne, elektryczne i hydrauliczne. W tych pierwszych (a zarazem najtańszych) regulacja wysokości odbywa się za pomocą ręcznej korby, w stołach elektrycznych zamontowane są siłowniki umożliwiające wygodną regulację przy użyciu pilota, natomiast wysokość stołów hydraulicznych regulujemy za pomocą dźwigni. 

Gdzie kupić dobry sprzęt do rehabilitacji?

Stół do masażu to ważny, choć nie jedyny element wyposażenia gabinetu fizjoterapii. Pozostałe sprzęty należy dopasować do oferty i możliwości finansowych. Popularny sprzęt do rehabilitacji obejmuje m.in. materace rehabilitacyjne, drabinki, kabinę do ćwiczeń UGUL, kształtki rehabilitacyjne, rotory do ćwiczeń górnych i dolnych kończyn czy aparaty do elektroterapii. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku jakość jest znacznie ważniejsza niż ilość, dlatego zaopatruj się wyłącznie u renomowanych dostawców i wybieraj certyfikowany sprzęt do rehabilitacji, który jest wytrzymały, łatwy w czyszczeniu i przeznaczony do wieloletniego użytkowania. 

Szeroką ofertę stołów rehabilitacyjnych znajdziesz w asortymencie sklepu medycznego WS-TECH, który nie tylko sprzedaje, ale również produkuje sprzęty medyczne. Kupując bezpośrednio od producenta, możesz spersonalizować sprzęt, decydując o rodzaju i kolorze tapicerki oraz opcjach dodatkowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena