Profesjonalna rehabilitacja medyczna pozwala przywrócić osobie niepełnosprawnej  wcześniejszą sprawność, zdolność do pracy oraz samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Data dodania: 2015-07-21

Wyświetleń: 1100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rehabilitacji poddawane są osoby po operacjach, zabiegach, urazach oraz różnego rodzaju kontuzjach, w każdej dziedzinie medycyny realizowana jest specyficzna odmiana i rodzaj rehabilitacji. Może to być np. rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna, pulmonologiczna, ogólnoustrojowa, psychiatryczna i inne.

W zależności od schorzenia czy rodzaju urazu dobierany jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, wspomagający powrót do dawnej sprawności pacjenta. Rehabilitację można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, na oddziałach stacjonarnych, ale także w domu.

Znane są różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, wśród nich można wymienić m.in. hydroterapię (hydromasaż), masaż, krioterapię, kinezyterapię (gimnastyka), balneoterapię (borowiny, solanki), światłoterapię, elektrolecznictwo. Odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb i stanu fizycznego pacjenta rehabilitacja to podstawa skutecznej terapii i sukcesu na tym polu.

Na przykład rehabilitacja ortopedyczna narządów ruchu pozwala pozbyć się bólu kręgosłupa, a nawet korygować wady postawy. Wymaga to oczywiście sporo czasu, ale przy dużej konsekwencji i zaangażowaniu specjalisty rehabilitanta można uzyskać bardzo zadowalające efekty.

Czasem do rehabilitacji wystarczy tylko doświadczony masażysta, zazwyczaj jednak wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Mogą to być na przykład rotory do ćwiczeń kończyn górnych lub dolnych, schodki do nauki chodzenia, tablice do ćwiczeń manualnych, sprzęt UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) i wiele innych. Do przeprowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych niezbędne są także materace i poduszki, wałki, nowoczesne stoły rehabilitacyjne, posiadające płynną regulację,

Tylko profesjonalna rehabilitacja pod okiem specjalisty, z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego może przynieść sukces w powrocie do zdrowia.

Na czas rekonwalescencji i dochodzenia do pełni zdrowia wielu chorych musi korzystać z takich pomocy jak wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, kołnierze ortopedyczne, temblaki dzięki którym mogą się poruszać lub utrzymać określone części ciała unieruchomione. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena