Księgi rachunkowe vs Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Prowadzenie ksiąg rachunkowych (zwanych również handlowymi)jest obowiązkiem m.in. spółek handlowych, a także spółek osobowych z zyskiem w poprzednim roku obrotowym przekraczającym 2 mln euro. Oprócz tego rozliczanie za pomocą ksiąg rachunkowych muszą realizować także jednostki samorządu terytorialnego, banki i przedstawicielstwa zagranicznych firm działające w naszym kraju. Pozostałe podmioty mogą na własne życzenie prowadzić księgi, wybierając właśnie ten sposób rozliczeń.
Do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów zobowiązane są z kolei osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki jawne, partnerskie oraz cywilne, które w poprzednim roku obrotowym uzyskały przychód mniejszy niż 2 mln euro.
Co zawierają księgi rachunkowe i jak należy je prowadzić?
Księgi handlowe w sposób chronologiczny dokumentują operacje gospodarcze. Wskazują saldo i obroty generowane przez firmę, a także aktywa, pasywa. Nieprowadzenie ksiąg przez podmioty do tego zobowiązane może zostać uznane za przestępstwo skarbowe, a przedsiębiorcy ukarany grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności.
Rzetelność to najważniejszy atrybut osoby prowadzącej księgi rachunkowe. Trzeba to robić solidnie i skrupulatnie – a więc chronologicznie i na bieżąco, a same księgi trzeba przechowywać przez pół dekady.
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
KPiR to znacznie prostszy sposób rozliczeń w stosunku do ksiąg rachunkowych. Wprawdzie tu również trzeba uwzględnić wykonane operacje gospodarcze, przychody, wydatki, wynagrodzenia, to jednak zadanie to jest o wiele mniej skomplikowane. Nie jest konieczne tworzenie osobnych zbiorów, wystarczy skrupulatne wypełnienie 17 kolumn.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością zatrudnienia księgowego lub też zlecenia tej pracy specjalistom z biura rachunkowego. Natomiast Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów przedsiębiorcy mogą prowadzić samodzielnie, jeśli tylko posiadają odpowiedni program księgowy i potrafią właściwie z niego korzystać.