Aranżacja ogrodu to poważne przedsięwzięcie - Jak się do tego zabrać, od czego zacząć, jakich materiałów użyć - dowiesz się z dalszej części artykułu.

Data dodania: 2018-09-26

Wyświetleń: 512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dom bez ogrodu jest jak ryba bez wody. Otoczenie domu powinno być zadbane i uporządkowane, i przede wszystkim powinno skłaniać swoją aranżacją do częstego przebywania na świeżym powietrzu.

Z uwagi na spore koszty związane z budową domu, wielu inwestorów odkłada urządzenie ogrodu na później. Ma to swoje uzasadnienie. Jednak zaniedbane otoczenie domu, bałagan i brak zieleni są odstręczające.

Uwzględniając ograniczenia budżetowe, warto jednak wykonać pewien plan minimum, aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią wokół. Najważniejszą kwestią jest wizualne odgrodzenie się od ewentualnych sąsiadów. Jeśli ogrodzenie posesji jest transparentne, trzeba jak najszybciej posadzić drzewa, krzewy lub iglaki. W ten sposób uzyskamy prywatny, wręcz intymny charakter ogrodu, i będziemy mogli czuć się w nim swobodnie. Istotne jest także wstępne zaplanowanie układu poszczególnych stref w ogrodzie, i krok po kroku je realizować.   

Stylistyka ogrodu

Styl ogrodu może być dowolny – np. angielski, romantyczny, malowniczy, sprawiający wrażenie nieuporządkowanej natury, z tajemniczymi zakątkami, lub też geometryczny z prostymi i wyraźnie zarysowanymi liniami. W zależności od naszych preferencji, możemy dowolnie łączyć elementy różnych styli, tworząc ogród swoich marzeń. Wybór roślin i materiałów jest tutaj kluczową kwestią, to one w dużej mierze determinują ostateczny kształt ogrodu.

Wybór materiałów

Ważne by materiały były trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych – wilgoci, słońca, mrozu itp. Takim materiałem jest np. kruszywo gnejsowe, które jest dostępne w różnej granulacji i rozmiarach – od drobnej kory kamiennej, poprzez płytki, aż po głazy ogrodowe. Gnejs jest materiałem o dużej uniwersalności zastosowań, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w bujnym, malowniczym ogrodzie, jak i w minimalistycznym i prostym. Może stanowić element do budowy oczka wodnego lub skalniaka, można go wykorzystać jako obramowanie rabat, wysypać nim ścieżki, a nawet użyć do wykonania ogrodzenia gabionowego.  

Do aranżacji ogrodu można wykorzystać także zaimpregnowane drewno, elementy z tworzywa czy betonu. Umiejętnie połączone z roślinnością tworzą przyjemną dla oka kompozycję i doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena