Obowiązek podatkowy CIT obejmuje między innymi osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne z siedzibą w Polsce, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, podatkowe grupy kapitałowe, a także spółki bez osobowości prawnej z zarządem lub siedzibą w innym państwie.

Data dodania: 2019-09-10

Wyświetleń: 652

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy formularz podatkowy CIT–14

Obowiązek podatkowy podzielić można na nieograniczony, któremu podlegają wszyscy podatnicy z siedzibą na terytorium RP oraz ograniczony dla przedsiębiorców posiadających firmę z siedzibą poza terytorium RP. 

Zgodnie z prawem, podatek CIT płacony jest od dochodów, bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich został on uzyskany. 

Przedsiębiorca zobowiązany jest więc ewidencjonować wszelkie przychody i koszty, ponieważ podatek od osób prawnych wyliczany jest na podstawie sumy dochodów, jakie uzyskane zostały przez podatnika ze źródeł z zysków kapitałowych oraz innych źródeł przychodów. 

Wysokość podatku CIT jaka została ustalona przez ustawodawcę wynosi 19% lub 15% w zależności od tego, czy przedsiębiorca posiada status “małego podatnika”. 

Zaliczkę na podatek PIT wpłacać można w formie miesięcznej lub kwartalnej - w zależności od ustalenia z Urzędem Skarbowym. 

Ze względu na złożoność prawa oraz ilości źródeł dochodu, jakie uzyskać może przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wyróżniono wiele rodzajów formularzy, które składać mogą podatnicy. 

Do najczęściej sporządzanych deklaracji podatkowych zaliczyć można:
- CIT-5, czyli oświadczenie podatnika o przeznaczeniu dochodów z dywidend z tytułu udziału w zyskach,
- CIT-7 informujący o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów,
- CIT-8 zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu przez podatnika,
- CIT-D zawierający otrzymane darowizny,
- CIT-9R o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów w porcie polskim. 

Deklaracji jest o wiele więcej, szczególnie, że stale wprowadzane są nowe regulacje i przepisy, które tworzą nowe wersje dokumentacji podatkowej. Ze względu na dostęp do technologii i Internetu przedsiębiorcy mają możliwość pobrania z Internetu gotowego wzorca formularza, który wypełniają odpowiednimi danymi, a następnie przesyłają elektronicznie na specjalną platformę. 

Możliwość rozpatrzenia wniosku przez Internet znacznie usprawnia i ułatwia pracę urzędów, ale przede wszystkim także i przedsiębiorcom, którzy mogą załatwić sprawy urzędowe i  podatkowe bez wychodzenia z domu. Ważne jest jednak, aby przy samodzielnym sporządzaniu deklaracji posiadać wiedzę dotyczącą poszczególnych deklaracji i dokumentów. W związku ze stałym rozwojem gospodarki oraz prawa, Ministerstwo Finansów wprowadza nowe formularze podatkowe, które dedykowane będą dla określonej grupy podatników.

Od 29 czerwca 2019 roku ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które opublikowane zostało dwa tygodnie wcześniej. Nowelizacja określa nowy wzór formularza podatkowego o nazwie CIT-14. Dokument znaleźć będzie można pod tytułem “deklaracja o wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłat odsetek i dyskonta zrealizowanych emisji danej serii obligacji”. Nowy formularz podatkowy CIT–14 wejść ma w życie pod koniec czerwca i udostępniony zostanie na platformie, która umożliwia przesyłanie dokumentów elektronicznych. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena