Według ustawy o VAT określone zostały towary i usługi, których świadczenie powoduje, że podatnik nie mógł korzystać ze zwolnienia z VAT. Od 2019 roku wykaz ten został poszerzony, a więc kolejna grupa podatników straci prawo do zwolnienia. 

Data dodania: 2020-02-18

Wyświetleń: 789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od 1 września 2019 roku najmniejsi przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z VAT. Dotyczy to przedsiębiorstw, które wykazują obroty do 200 tysięcy złotych wartości sprzedaży oraz jeżeli ich przedmiotem działalności jest handel elektroniką, sprzętem elektronicznym, RTV i AGD oraz sprzedaż telefoniczna tych towarów. Nowelizacja przepisów VAT obejmie również sprzedawców kosmetyków, części do samochodów i motocykli oraz faktoringu. 

 O sposobie, w jaki rozlicza się podatnik z fiskusem decyduje przede wszystkim data zapłaty. Jeżeli Klient część ceny zamierza uregulować w jednym miesiącu, a resztę w innym, to płatność rozliczona zostaje według różnych zasad. 

Nowelizacja przepisów nałożyła na przedsiębiorców także obligatoryjny obowiązek rozliczania VAT jako czynny podatnik, a więc niezależnie od wartości obrotu firmy. W takiej sytuacji działalność gospodarcza przedsiębiorcy może zostać dodatkowo zobligowana do składania deklaracji VAT oraz JPK_VAT.  

W pierwszym okresie od momentu obowiązywania przepisów rozliczenia z fiskusem, mogą one nie być tak proste, jak się wydaje. Problem z reguły powstaje w momencie, gdy wpłacona zostaje zaliczka w terminie wcześniejszym, niż dociera towar. Według doradców podatkowych w takiej sytuacji pod uwagę brać należy termin dostawy. Inaczej sytuacja wyglądać będzie w przypadku sklepów internetowych. Te przy rozliczaniu VAT kierować się powinny najpierw terminem zapłaty, który równocześnie staje się momentem powstania obowiązku podatkowego.

Tak więc na pytanie kto straci zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r. wymienić należy sklepy internetowe sprzedające preparaty kosmetyczne, toaletowe, komputery, urządzenia elektroniczne i optyczne, elektryczny i nieelektryczny sprzęt AGD, a także hurtownie i sklepy detaliczne związane ze sprzedażą części do pojazdów samochodowych oraz firmy windykacyjne świadczące usługi ściągania długu. 

Wraz z likwidacją zwolnienia podmiotowego i wprowadzenia obowiązku naliczania VAT przedsiębiorcy nadal mogą dokonywać odliczenia podatku od zakupów. Czy możliwe będzie więc odliczenie świadczeń z dokumentów, które zawarte zostały przed 1 września? Aby rozstrzygnąć tą kwestię niezbędne jest zastosowanie przepisów ustawy o VAT. 

Korektę podatku naliczonego przedsiębiorca dokonać będzie mógł w deklaracji, jaka składana jest za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła sprzedaż. Wyjątkiem jest moment, gdy przedsiębiorca naliczy podatek jedynie do części ceny - wówczas VAT z faktury odliczony zostaje w takiej samej proporcji, jak naliczona została wartość podatku.

Nowelizacje, jakie wprowadza państwo i nakłada na podatników VAT ma przede wszystkim uszczelnić system podatkowy oraz zapewnić większą stabilność wpływów z podatku od towarów i usług. Licencja: Creative Commons
0 Ocena