Rada Ministrów ma przyjąć w trzecim kwartale 2019 roku projekt ustawy o zmianie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu zapobieganie przenoszeniu przez korporacje zysku za granicę.

Data dodania: 2019-12-23

Wyświetleń: 710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiany CIT 2020

Na forum międzynarodowym, między innymi przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prowadzone są prace, jakich efekty zobaczyć będzie można w formie nowelizacji CIT. Regulacja wpisuje się w obecne priorytety polityczne, dotyczące międzynarodowego opodatkowania, wskazujące na konieczność przywrócenia zaufania do systemów podatkowych. Urzędy, dzięki zmianom w podatku od osób prawnych będą miały także dostęp do rzeczywistego utrzymania suwerenności podatkowej. Charakter, jaki zawarty został w wewnętrznej dyrektywnie stanowi wyraz dążenia do zapewnienia podmiotom gospodarczym możliwość płacenia podatków w miejscu, gdzie rzeczywiście generowane są zyski. Cel zostanie osiągnięty poprzez wdrożenie do państw członkowskich Unii Europejskiej najbardziej powszechnych rozwiązań prawnych. 

Planowane zmiany CIT 2020 polegać będą na sporządzeniu i wprowadzeniu do porządku prawnych przepisów regulujących cztery kategorie rozbieżności, jakie wynikają z płatności dokonanych, stanowią konsekwencję różnic w przydziale płatności dokonanych na rzecz podmiotu hybrydowego, wynikają z płatności dokonanych przez podmiot hybrydowy na rzecz właściciela i powodują sytuacje podwójnego odliczenia wynikającego z płatności dokonanych przez podmiot hybrydowy.

Nowe przepisy zabezpieczą polski rynek oraz wewnętrzny Unii Europejskiej na wszelkie rozbieżności jakie powstają w kwalifikacji struktur hybrydowych. 

Projektowana ustawa nałoży na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej obowiązek przekazywania informacji o schematach podatkowych transgranicznych do organów podatkowych państw członkowskich, jak i również zakres, termin oraz sposób przekazywania tych danych.

Obecnie obowiązek raportowania dotyczył promotora lub korzystającego. Z uwagi na potrzebę dodatkowej kontroli do raportowania powołana powinna zostać także osoba pełniąca rolę “wspomagającego”. Obowiązek ten powstanie w odniesieniu do schematów podatkowych transgranicznych, które dotychczas nie były raportowane. Wszelkie nowe regulacje dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych wejdą w życie od stycznia 2020 roku. 

Ponadto, od początku przyszłego roku każdemu podatnikowi oraz płatnikowi udostępniony zostanie indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą takiego rozwiązania możliwe będzie dokonywanie wpłat należności z tytułu podatku PIT, CIT oraz VAT. Projektowane rozwiązania przyczynią się do wyeliminowania uciążliwości oraz skutkować będą zwiększeniem komfortu podatnika w obszarze dokonywania płatności. Dla przedsiębiorcy indywidualny rachunek podatkowy będzie także oszczędnością czasu oraz minimalizacją ryzyka nieprawidłowego przekazania wpłat. Nowy rachunek podatkowy wykorzystywany ma być wyłącznie do dokonywania wpłat oraz identyfikacji podmiotu na poziomie Urzędu Skarbowego. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena