Aktywność fizyczna, sport i treningi pozytywnie wpływają na nasz organizm i ciało. Pozwalają utrzymać tężyznę fizyczną, zwiększyć wydolność i elastyczność mięśni oraz stawów, osiągnąć pożądaną wagę, wzmocnić ciało, ale też przyjemnie spędzić czas. Niezależnie od tego, czy sport uprawiany jest zawodowo czy amatorsko, ciało jest narażone na zwiększone obciążenie, w zależności od dyscypliny sportowej. 

Data dodania: 2022-01-24

Wyświetleń: 566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

To sprawia, że w życie sportowca wpisane są kontuzje, które wykluczają go na pewien czas z treningu lub wymuszają na nim zmiany w planie treningowym. W takich sytuacjach stosuje się zabiegi rehabilitacyjne, które są elementem leczenia lub stanowią jedyną jego formę.

Czym jest rehabilitacja sportowa?

Podczas uprawiania sportu czasami dochodzi do kontuzji, urazów i przeciążenia konkretnych partii ciała. Wynika to z intensywności i częstotliwości ćwiczeń. Sportowcy zawodowi mają treningi nawet codziennie, a więc są bardziej podatni na urazy przeciążeniowe. W sportach wysokiego ryzyka kontuzje występują częściej, co nie oznacza, że np. biegacz nie jest na nie narażony. To właśnie jemu często towarzyszą urazy kończyn, bardzo popularne są uszkodzenia i nadwyrężenia ścięgna Achillesa czy też bóle kolan.

Rehabilitacja sportowa jest więc ważnym aspektem w życiu sportowca amatora i zawodowca. To kompleks precyzyjnie dopasowanych działań, które mają na celu przywrócenie sprawności. Są to zarówno ćwiczenia, jak też zabiegi fizykoterapeutyczne. Plan rehabilitacji ustalany jest indywidualnie, zależy on zarówno od tego, czy mamy do czynienia z amatorem i zawodowcem, jak też od tego, jak duży jest uraz i ryzyko wystąpienia powikłań.


Rehabilitacja sportowa – dla kogo? Czy możesz się jej podjąć?


Rehabilitacja sportowa jest skierowana do osób aktywnych fizycznie, regularnie uprawiających sport. To działania, które wdraża się po urazach na skutek przeciążenia organizmu czy też wypadku podczas zajęć sportowych, treningów czy zawodów. Nie jest istotne, czy jesteś sporowcem amatorem czy zawodowcem. Twój organizm i ciało są narażone na obciążenie w większym stopniu niż przeciętnego człowieka, który nie trenuje regularnie. Rehabilitacja sportowa cechuje się bardzo szerokim zakresem działań oraz wszechstronnością. Pomaga sportowcom amatorom i zawodowcom, osobom, które uprawiają sport wyczynowo, ale też tym dopiero planującym zmiany w swoim życiu oraz rozpoczęcie treningów.

W tym ostatnim przypadku chodzi o przygotowanie organizmu do większego przeciążenia. Jeżeli niewłaściwie zostanie wdrożony plan treningowy a intensywność ćwiczeń od razu będzie wysoka, może dojść do poważnych kontuzji. W tym samym celu stosuje się rehabilitację po przerwie od treningu, kiedy wracamy do aktywności fizycznej. Organizm zdążył „ochłonąć” i nie jest już na tyle dobrze zaadoptowany, aby podołać ciężkiemu obciążeniu i wysiłkowi.


Cele rehabilitacji sportowej


Rehabilitacja sportowa skierowana jest do szerokiej grupy osób, dlatego również jej cele są różne. Stosuje się ją przede wszystkim dla przywrócenia sprawności po urazach i wypadkach oraz wyleczenia nawracających schorzeń. Pomaga utrzymać organizm w pełnej sprawności, dlatego też jest niekiedy ważnym elementem planu treningowego. Jest skuteczna w łagodzeniu i usuwaniu bólu, skurczy po treningach i obrzęków. Rozluźnia napięte mięśnie i usprawnia proces regeneracji organizmu. Sesje z rehabilitantem mają też na celu poprawę wyników w sporcie. Rehabilitacja sportowa przygotowuje organizm do zwiększonej aktywności fizycznej i ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji.


Zabiegi rehabilitacyjne dla sportowców


Plan rehabilitacji sportowej w każdym konkretnym przypadku ustalany jest indywidualnie, dopasowany do stanu zdrowia Pacjenta, stopnia uszkodzenia ciała, rozległości urazu oraz celu, jaki został sobie postawiony przez sportowca i jego lekarza. Na tej podstawie opracowuje się szczegółowy plan rehabilitacji.

Ćwiczeniom, terapii manualnej, towarzyszą zabiegi fizykoterapeutyczne. Bardzo ważną rolę w rehabilitacji sportowej odgrywają masaże lecznicze. Mają one na celu rozluźnienie mięśni, zniwelowanie bólu i zlokalizowanie napięcia, które uniemożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału swojego ciała. Popularną metodą uzupełniającą jest plastrowanie typu „dynamic tape”, które przyśpiesza regenerację i odnowę biologiczną.

Poradnie rehabilitacyjne dla sportowców są wyposażone w nowoczesny sprzęt, który ułatwia identyfikacje problemów i pozwala na obiektywne monitorowanie postępów rehabilitacji. Są to na przykład stabilografy, aparaty do komputerowego badania wzorca chodu czy oceny aktywności różnych grup mięśniowych (tzw. czynnościowe EMG).

Rehabilitację sportową stosuje się zarówno w celach leczniczych, jak też profilaktycznych. Towarzyszy ona sportowcom na co dzień, ale przede wszystkim po przebytych urazach. Jest istotna również w okresie przygotowania do rozpoczęcia aktywności fizycznej i przed powrotem do treningów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena