Na naszych stołach coraz częściej goszczą warzywa i owoce. Wreszcie są świeże, pachnące, pełne witamin i smaku. Oto czas na lekkie sałatki, twarożki z warzywami, smoothie, gęste zupy i duszone warzywa komponujące się z mięsem, ryżem, makaronem.

Data dodania: 2021-01-18

Wyświetleń: 770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak przechowywać warzywa, aby pozostały dłużej świeże?

Zanim jednak wpadniemy w wir gotowania i zdecydujemy się nieco poeksperymentować w kuchni, warto dowiedzieć się, jak przechowywać warzywa, by dłużej pozostały świeże i nie traciły cennych wartości odżywczych.

Warzywa liściaste

Wszystkie warzywa liściaste, zielone, przechowujemy w lodówce, w otwartych pojemnikach. By sałata masłowa, karbowana czy endywia pozostały w dobrej kondycji należy zapewnić im odpowiednie warunki. Dno pojemnika warto wyłożyć ręcznikiem papierowym.

Listek ręcznika połóż także na sałatach, od góry. Dzięki temu wilgoć będzie miała mniejszy dostęp do warzyw. Zieleninę drobnolistną, jak szpinak, roszponka, rukola, koperek, przechowujemy w podobny sposób. Z tą różnicą, że najpierw je myjemy i osuszamy.

Warzywa korzeniowe, bobowate i kapustne

Ten rodzaj przechowujemy bez naci, warzywa pozostaną dłużej świeże. Większość zostaje w lodówce. Magazynujemy je na niższych piętrach chłodziarki, a jej dno wykładamy ręcznikiem papierowym, odpowiednio często zmienianym (czyli zawsze, kiedy jest tak mokry, że nie wchłania wilgoci).

Swoje miejsce w lodówce powinny mieć: brokuły, fasolka szparagowa, brukselka, kalarepa, marchew, pieczarki, rzodkiewka, bób, buraki, wszelkie kapusty. Papryka w lodówce niech będzie traktowana wyjątkowo, przeznaczmy pojemnik tylko dla niej. Jej obecność sprawia, że warzywa, szczególnie zielone, szybciej się psują. Najlepiej magazynować warzywa niemyte, dzięki temu dłużej pozostaną świeże, myjemy je bezpośrednio przed spożyciem.

Są jednak produkty, które nie lubią lodówki. Należą do nich pomidory, ogórki, ziemniaki, cukinia, cebula i czosnek. Ziemniaki lubią ciemne, przewiewne i chłodne miejsca. Polecamy magazynować je w wiklinowych koszykach lub drewnianych skrzynkach, aby miały dostęp powietrza. Natomiast pozostałe przechowujemy w papierowych torbach, podziurkowanych dziurkaczem lub nożyczkami, by warzywa miały dostęp do świeżego powietrza. Rzecz jasna, każdy gatunek w osobnej torbie.

Warzywa na zdrowie

Pożywienie będzie stanowiło źródło dobrej jakościowo energii tylko wtedy, gdy produkty pozostaną zdrowe. Dlatego każdego dnia przeglądajmy lodówkę i usuwajmy psujące się jarzyny. I nie serwujmy rodzinie warzyw pokrytych pleśnią. Musimy je po prostu wyrzucić, gdyż pleśń przenika przez całość produktu. Przechowując warzywa warto pamiętać, że w tym przypadku liczy się czas. Im krócej warzywa są magazynowane, tym więcej zawierają witamin i jest mniejsze zagrożenie rozwinięcia się grzybów i pleśni, często niewidocznych gołym okiem.

Pojemniki do przechowywania świerzch warzyw

Wiemy, że najlepiej magazynować warzywa w lodówce, w otwartych pojemnikach. Całkowicie zrezygnujmy z foliowych worków. Wybierając pojemniki plastikowe zwróćmy uwagę na oznaczenia na nich występujące. Każdy wykonany z plastiku pojemnik musi być odpowiednio oznaczony numerami od 1 do 7.

Numeracja oznacza rodzaj plastiku i jego przeznaczenie. Do przechowywania żywności optymalnie nadają się te oznaczone nr 2 (HDPE) lub 5 (PP).

Pamiętajmy jednak, by nawet w tak bezpiecznych plastikowych pojemnikach nie podgrzewać jedzenia w mikrofalówce. Jeśli cenimy sobie środowisko naturalne, korzystać możemy z pojemników szklanych lub ceramicznych. Są obojętne dla żywności, trwałe i wielofunkcyjne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena