Klasyczna gorzka z dużą zawartością kakao, krucha i wytrawna. Albo aksamitnie mleczna, wypełniona smakowitym nadzieniem. Czekolada. Jej historia sięga prawie 3000 lat. Warto wiedzieć, jak powstaje ten wyjątkowy przysmak, na który możemy czasami się skusić bez większych wyrzutów sumienia (czekolada zawiera dużo magnezu).

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 822

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak powstaje czekolada?

Podstawowym składnikiem do wyrobu czekolady jest kakaowiec. To wiecznie zielona roślina rosnąca w krajach tropikalnych. Gatunek i sposób uprawy kakaowca ma duży wpływ na smak finalnego produktu.

Dojrzałe owoce kakaowca są ręcznie zbierane, a następnie rozcinane celem wydobycia ziaren, a także miąższu, które następnie poddaje się procesowi fermentacji. Ma on na celu usunięcie cukrów. Kolejnym etapem jest suszenie – zawartość wody w sfermentowanych ziarnach to około 60%, przez co mają dosyć dużą masę i mogą ulec zgniciu. Po suszeniu zawartość wody spada do około 6%.

Wysuszone ziarna poddawane są procesowi selekcji, dzięki któremu z dalszej produkcji eliminuje się ziarna niepełnowartościowe – zniszczone, uszkodzone, zepsute itp. Selekcja wykonywana jest ręcznie. Niektórzy producenci przeprowadzają ten proces dopiero w fabryce czekolady, by mieć pewność, że korzystają z surowca najwyższej jakości.

Kolejna ważna czynność to prażenie. Na tym etapie bardzo istotna jest technologia. Jeżeli ziarna prażone są przez krótki czas w wysokiej temperaturze, smak czekolady będzie wyrazisty, ale pozbawiony niuansów. Można je uzyskać obniżając temperaturę i wydłużając czas prażenia. Dzięki prażeniu znika cierpki i kwaskowaty posmak ziaren, a także usuwane są pozostałości wody.

Teraz ziarna trzeba pozbawić niejadalnej skorupki i usunąć z nich zarodki. Oczyszczone ziarna są następnie mielone, a proces przebiega w temperaturze 70 stopni. W rezultacie otrzymuje się masę kakaową i miazgę kakaową, którą z kolei poddaje się tłoczeniu, filtracji, czyszczeniu i rafinacji, uzyskując w ten sposób masło kakaowe.

Masło i masa kakaowe są ponownie mieszane, w ściśle określonych proporcjach – jest to tak zwane konszowanie. Na tym etapie są też dodawane dodatki smakowe, aromaty itp. Jest to proces rozłożony na kilka dni, dzięki czemu czekolada zyskuje odpowiednią strukturę i konsystencję. Powstała masa czekoladowa jest potem podgrzewana i schładzana, a temperatury są pilnie kontrolowane, by produkt miał odpowiednio głęboki, jednolity kolor.

Gotowa masa czekoladowa kierowana jest na linie formujące tabliczki oraz pakujące je w opakowanie. Zapakowane tabliczki są następnie ręcznie układane w kartonach, które z kolei są oklejane taśmą i wędrują do magazynu, a stamtąd do smakoszy czekolady na całym świecie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena