Kiedy zostać mamą? Jeśli kobieta zadaje sobie takie pytanie, powinna najpierw upewnić się, czy jest gotowa podjąć tak duże, a zarazem najważniejsze w życiu wyzwanie. Poniżej znajdziesz listę pytań i odpowiedzi, które być może okażą się pomocne w podjęciu decyzji.

Data dodania: 2021-01-25

Wyświetleń: 744

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

INSPIRACJA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy zostać mamą? - najlepszy czas na macierzyństwo

W jakim jesteś wieku?

Uważa się, że wiek pomiędzy 20. a 29. rokiem życia jest najodpowiedniejszym, aby urodzić dziecko. Ryzyko powikłań w ciąży i urodzenia chorego dziecka wzrasta wraz z wiekiem matki, szczególnie jeśli mówimy o pierwszej ciąży.

W przypadku Zespołu Downa ryzyko to nie zależy ani od kolejności ciąży, ani też liczby posiadanych już dzieci.

Jaka jest twoja waga?

Rozwój płodu uwarunkowany jest stanem odżywienia matki przed zajściem w ciążę. Dzieci kobiet z wcześniejszą niedowagą rodzą się mniejsze, większa jest ich śmiertelność, częstotliwość wad neurologicznych, wad wzroku, słuchu.

Wzrastają też trudności w nauce. Z kolei, kobiety otyłe mogą mieć problem z zajściem w ciążę, a później rodzą dzieci powyżej 4000 g zwiększając tym samym ryzyko poronienia.

Czy chorujesz na choroby przewlekłe?

Choroba przewlekła nie przekreśla macierzyństwa. Jednakże, w przypadku chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, padaczka czy schorzenia okulistyczne należy bezwzględnie poinformować lekarza, zanim zaplanujesz ciążę. Być może będziesz musiała zmienić przyjmowane leki lub zmniejszyć ich dawki.

Czy jesteś odporna na różyczkę?

Według kalendarza szczepień szczepionka podawana MMR podawana jest w 13. miesiącu życia wszystkim dzieciom i dodatkowo obowiązkowemu szczepieniu przeciwko różyczce poddaje się dziewczynki w wieku 13 lat.

Zalecane jest szczepienie wszystkich przyszłych matek, które nie były szczepione lub nie przechodziły różyczki, na kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Brak odporności kobiety w ciąży na różyczkę może spowodować bardzo poważne zmiany rozwojowe u płodu. Embriopatie spowodowane zakażeniem wirusem różyczki in utero noszą nazwę zespołu Gregga. Obejmuje on wady wrodzone i uszkodzenia narządowe, które najczęściej dotyczą oczu, mózgu oraz serca.

Czy w twojej rodzinie lub rodzinie twojego partnera występowały choroby dziedziczne?

Jeżeli ty i twój partner macie w rodzinie osobę z chorobą genetyczną taką jak Zespół Downa, mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa, hemofilia i in., istnieje ryzyko, że twoje dziecko też zachoruje na tę chorobę. Koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje cię na konsultacje do poradni genetycznej. Istnieje możliwość wykonania takiego badania prywatnie – z reguły jedno określa ryzyko wystąpienia jednej choroby genetycznej.

Oznacza to, że jeśli w rodzinie występuje Zespół Downa i mukowiscydoza, wykonujemy badanie genetyczne w kierunku obu jednostek chorobowych.

Czy stosujesz tabletki antykoncepcyjne

Jeśli planujesz ciążę, wskazane jest abyś odstawiła tabletki antykoncepcyjne na jakiś czas przed zajściem w ciążę. Cykl miesiączkowy powinien wrócić do normy. Jeśli poczęcie nastąpi zanim miesiączki się uregulują, lekarz prowadzący może mieć problemy z ustaleniem terminu porodu.

Czy palisz papierosy i/lub pijesz alkohol?

Chociaż codzienna lampka wina nie zaszkodzi w okresie przygotowawczym do ciąży, unikaj intensywniejszego picia, które może szkodzić płodności poprzez rozregulowanie cyklu miesiączkowego. W samej ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia Zespołu Poalkoholowego, czyli inaczej mówiąc: "Płodowy zespół alkoholowy znany również jako FAS".

Z kolei tytoń nie tylko szkodzi ciąży, ale także podnosi ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej oraz prawdopodobnie nowotworu u dziecka. Wszelkie używki w ciąży hamują umysłowy i fizyczny rozwój dziecka.

Czy przyjmujesz kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witamina z grupy B – substancją odżywczą zapobiegającą powstaniu rozwojowych wad układu nerwowego, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Kwas foliowy należy przyjmować w okresie 3-4 miesięcy przed ciążą i podczas ciąży przez co najmniej 12 tygodni.

Czy twoje środowisko pracy jest szkodliwe dla ciąży?

Jeśli kobieta w ciąży pracuje na takim stanowisku, które bezwzględnie jest dla niej zabronione, czyli znajduje się na liście prac niebezpiecznych podczas ciąży pracodawca ma obowiązek przenieść ją do innej pracy.

Jeśli natomiast pracuje w zabronionych przez prawo warunkach np. przekroczone są normy hałasu, temperatury lub dana praca wymagałaby od niej zbyt dużego wysiłku fizycznego pracodawca powinien wyeliminować, co najmniej te czynniki zagrażające jej zdrowiu, które są wymienione w rozporządzeniu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena