W dobie, gdy popularne są różnego rodzaju diety, nie tylko mające na celu redukcję wagi, nietrudno znaleźć osobę, która właśnie jest na jakiejś diecie.

Data dodania: 2017-03-27

Wyświetleń: 4885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dieta wegetariańska dla dzieci

Co więcej, coraz częściej całe rodziny przechodzą na określony rodzaj diety, która staje się niemal filozofią życia. O ile diety u dorosłych dziś nie budzą już aż takich kontrowersji, o tyle stosowane u dzieci, wciąż rodzą wiele wątpliwości. 

Wegetarianizm dla najmłodszych – czy warto?

Nie brakuje rodziców, którzy oddają się filozofii diety wegetariańskiej i zaczynają ją stosować także wobec swoich dzieci. Czy to zdrowe, korzystne i przede wszystkim bezpieczne dla tak młodego organizmu, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie funkcjonuje tak, jak organizm dorosłego człowieka? Zdania są podzielone, ale coraz częściej, między innymi poprzez przeprowadzane badania, udowadnia się, że dobrze skomponowana dieta wegetariańska z powodzeniem może być stosowana w każdym wieku. 
    
Trzeba jednak zadbać o jakość posiłków, codzienny jadłospis. Tym bardziej, jeśli dziecko wchodzi w okres przedszkolny i szkolny, nie ma zatem możliwości dość dobrej kontroli odnośnie tego, co pojawia się na jego talerzu. Co najważniejsze, trzeba zapoznać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi aspektami diety wegetariańskiej stosowanej u dzieci, by podjąć świadomą decyzję.

Niekorzystne aspekty diety wegetariańskiej

Białko to jeden z ważniejszych elementów w diecie dzieci. Budulec, który nie tylko dba o kości i prawidłowy wzrost. Niedożywienie białkowe może powodować zaburzenia w rozwoju fizycznym oraz umysłowym. Rodzice mogą mieć problemy z pokryciem dziennego zapotrzebowania na białko, jeśli nie potrafią umiejętnie komponować posiłków, z wykorzystaniem pokarmów roślinnych.
    
Wegetarianizm zaburza zdolność do przyswajania składników mineralnych, w tym wapnia, cynku i żelaza. Może również pojawiać się niedobór witaminy B12, który z kolei maskowany jest przez duże spożycie kwasu foliowego. Deficytowym składnikiem w diecie wegetariańskiej jest żelazo, które może skutkować niedokrwistością. 

Problemy w komponowaniu pełnowartościowych posiłków, przysparzają takie rodzaje diety wegetariańskiej jak:

  1. laktowegetariańska,
  2. wegańska,
  3. makrobiotyczna.

Na jakie korzyści można liczyć?

Ryzyko niedoborów pokarmowych oraz energetycznych jest duże. To negatywny wpływ w szczególności, w okresie wzrostu. Z tego względu specjaliści przede wszystkim nie rekomendują stosowania bardziej restrykcyjnych form takiej diety, które wpływają na zaburzenia w rozwoju. Nie można jednak pominąć korzyści, które nierzadko przemawiają za tym, iż rodzice decydują się ten rodzaj diety zastosować również u swoich dzieci. Na co można liczyć?

  1. Zgodnie stwierdza się, że dobrze zaplanowana dieta nie powoduje żadnych niedoborów. Jest w stanie zapewnić pokrycie dziennego zapotrzebowania na poszczególne składniki,
  2. Dobrze zbilansowana dieta to lepsze nawyki żywieniowe,
  3. Dzieci na tej diecie są często szczuplejsze,
  4. Występuje zmniejszone ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość i niektóre typy nowotworów.

Dieta wegetariańska może być zatem stosowana u dzieci, jeśli jest prawidłowo skomponowaną. Wtedy ryzyko ewentualnych niedoborów zostaje zredukowane niemalże do zera, a dzieci rozwijają się prawidłowo, a nawet cieszą się lepszym zdrowiem.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena