Nadwaga jest coraz poważniejszą dolegliwością wśród dzieci w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że leczenie nadwagi u dzieci, jest hasłem coraz częściej wyszukiwanym przez rodziców.

Data dodania: 2017-01-05

Wyświetleń: 460

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Leczenie nadwagi u dzieci, od czego zacząć?

Złe nawyki żywieniowe oraz brak odpowiedniej ilości ruchu to dwie główne przyczyny nadwagi, nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Warto więc już od najmłodszych lat nauczyć nasze dzieci tego, w jaki sposób odpowiednio się odżywiać i zachęcać je do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dieta i nawyki żywieniowe

Zacznijmy od diety i zdrowych nawyków żywieniowych. Przede wszystkim, nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli napiszemy, że powinniśmy ograniczyć słodycze, czyli głównie cukier z diety naszych pociech. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nasze dziecko nie będzie mogło konsumować tego typu produktów. Będzie, ale w dużo mniejszych ilości i tylko raz w tygodniu, w tzw. cheat day, gdzie będzie mogło sobie pozwolić na jedzenie tego, co niekoniecznie jest zdrowe. Na co dzień powinniśmy przygotowywać dla naszych dzieci, posiłki odpowiednio zbilansowane. Co to oznacza? Oznacza to, że powinna się w nich znaleźć odpowiednia ilość makroskładników, czyli białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Posiłki powinny być też serwowane pięć razy dziennie w mniej więcej równych odstępach czasowych. Dzięki temu organizm naszego dziecka będzie rozwijał się prawidłowo.

Dietę dla naszego dziecka, najlepiej ułożyć z profesjonalnym dietetykiem, który na podstawie kilku danych takich jak waga i wzrost, obliczy ile nasze dziecko powinno przyjmować dziennie kalorii. Następnie ułoży nam plan diety i przykładowe posiłki, jakie możemy serwować naszym maluchom.

Aktywne spędzanie wolnego czasu

Oprócz odpowiedniej diety powinniśmy zachęcać nasze dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dziś w dobie internetu, smartphonów i innej elektroniki, wiele dzieci bardzo rzadko uprawia jakieś sporty, czy choćby bawi się z innymi na podwórku. To błąd. Od najmłodszych lat dziecko powinno dużo się ruszać i uprawiać sport. To do nas rodziców należy zadanie, żeby zainspirować dziecko do tego, by samo chciało się ruszać i rozwijać jakieś sportowe pasje.

Leczenie nadwagi u dzieci wcale nie musi być trudne. Musimy pamiętać jednak o tych dwóch najważniejszych elementach. Jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat żywienia, najlepszym pomysłem będzie wizyta u dietetyka, który we wszystkim nam pomoże.

Licencja: Copyright - zastrzeżona