Uzależnienia kojarzą nam się głównie z narkotykami czy alkoholem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że również wiele dzieci jest osobami uzależnionymi. Jedzenie słodyczy, fastfoodów, granie w gry, przeglądanie internetu to tylko niektóre z uzależnień, które mogą być groźne dla naszych pociech.

Data dodania: 2017-02-03

Wyświetleń: 1065

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dziecięce uzależnienia

Słodycze

Każde dziecko je kocha. Cukierki, lizaki, batoniki mogą być przez nie pochłaniane kilogramami. Jednak ich duże ilości mogą być bardzo szkodliwe i prowadzić do nadwagi. Warto więc zadbać o to, by słodycze były jedynie małym dodatkiem w diecie naszego dziecka, a nie jej głównym składnikiem. Leczenie nadwagi u dzieci to proces, któremu lepiej zapobiec, gdyż nie jest on przyjemny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Fastfood

Bardzo podobnie sytuacja wygląda z jedzeniem z Fastfoodów. W każdym większym mieście znajduje się co najmniej kilka restauracji, które serwują nie zawsze zdrowe jedzenie, które bardzo szybko potrafi podnieść wagę ciała naszych dzieci. Również i w tym wypadku, jeżeli w porę nie zareagujemy leczenie nadwagi u naszych dzieci, może okazać się konieczne.

Gry komputerowe i konsolowe

Bardzo dużym zagrożeniem w obecnych czasach jest uzależnienie się młodych ludzi od gier wideo. Gry same w sobie nie są czymś złym. Wręcz przeciwnie, wiele z nich poprawia koncentrację, zdolności analityczne czy zręczność naszych dzieci. Problemem jest to, że dzieci spędzają przed grami długie godziny, zamiast z góry określonego czasu. Warto więc ustalić ze swoimi dziećmi pewne zasady i określić limity dzienne na granie.

Internet

Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli weźmiemy pod uwagę korzystanie przez dzieci z internetu. Filmy, komunikatory, portale społecznościowe, to wszystko codziennie przyciąga uwagę młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. W nadmiarze tego typu spędzanie wolnego czasu jest również dość poważnym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Podobnie jak w przypadku gier, warto z góry ustalić limity ile czasu dziennie nasze dziecko może korzystać z internetu.

Jak temu wszystkiemu zaradzić?

Najważniejsze jest budowanie relacji z naszymi dziećmi, poświęcanie im czasy i uświadamianie ich, przed konsekwencjami pewnych działań. Warto również zapisać dziecko na jakieś zajęcia dodatkowe lub spędzać z nim aktywnie czas poza domem. Dzięki temu nasze dziecko nie tylko będzie miało mniej czasu, na swoje „uzależnienia”, ale także będzie zdrowsze.

W niektórych przypadkach, takich jak np. leczenie nadwagi u dzieci warto skonsultować się z profesjonalistami. Zazwyczaj wystarczy tylko przestrzeganie odpowiedniej diety, a sytuacja szybko wróci do normy. Warto jednak oprócz wprowadzenia samej diety, jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem i pokazać mu pozytywne aspekty nowego trybu odżywiania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena