Przyczynami sięgania po narkotyki jest wiele. O tym czy dana osoba uzależni się od nich decyduje wiele czynników, np. zarówno psychofizyczna konstrukcja jednostki, ale także i właściwości  danej substancji oraz czynników społecznych.

Data dodania: 2014-12-10

Wyświetleń: 2348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje narkotyków
Substancje psychoaktywne, zwane potocznie narkotykami, które pozyskiwane są zarówno w sposób naturalny jak i syntetyczny, mają szalenie destrukcyjne działanie na nasz organizm. Dlatego też warto jest zrozumieć z jakich powodów są one, aż tak niebezpieczne.

Wyróżniamy sześć głównych grup substancji psychoaktywnych, z których najczęściej nadużywane są leki nasenne oraz uspokajające, pozostałe to:

  • opiaty/opioidy (np. heroina, opium),
  • konopie indyjskie (marihuana, haszysz),
  • kokaina,
  • amfetamina i jej pochodne,
  • substancje halucynogenne (LSD, grzyby z grupy psilocibe).

Możemy wyróżnić 3 typy działania narkotyków na ludzki organizm:

  • uspokajający,
  • pobudzający,
  • halucynogenny.

Objawy uzależnienia od narkotyków
Najbardziej widoczną oznaką u osoby uzależnionej jest zmiana zachowania, np. porzucenie dotychczasowych pasji czy też wycofanie się z otoczenia.

Dodatkowo pojawiają się również wahania nastroju, np. od nadmiaru energii do apatii. Innymi objawami, które mogą dać się zaobserwować są także nagłe napady agresji oraz złości, które równie szybko znikają.

Innymi objawami, oprócz zmian zachowania, mogą być również różnice w wyglądzie zewnętrznym, np. duża i szybka utrata wagi, bladość cery oraz rozmaite zmiany skórne, znacznie rozszerzone lub zwężone źrenice.

Widoczne mogą stać się także sińce i ślady po nakłuciach, lecz te są zazwyczaj bardzo skrzętnie ukrywane przez osobę biorącą.

Konsekwencje uzależnienia
Po długim okresie uzależnienia zaczynają występować zmiany, które wynikają już ze szkód wyrządzanych ludzkiemu organizmowi przez narkotyki. Wpływają one niekorzystnie na układ odpornościowy czego konsekwencją są częste infekcje czy choroby.

Dość często pojawiają się również skoki ciśnienia i temperatury ciała, dodatkowo w znacznym stopniu może pogorszyć się stan uzębienia (żeby stają się żółte, a nawet czarne, co więcej narkomani bardzo często mogą jes całkowicie stracić.). Bardzo zauważalna jest utrata apetytu.

Działanie narkotyków jest ogólnoustrojowe dlatego pojawiają się także objawy takie jak np. jak ogólne osłabienie, zasłabnięcia, a nawet omdlenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena