Zastanawiasz się nad montażem grzejnika w swojej łazience? Nie wiesz, jakie są obecnie najpopularniejsze modele na rynku, jak działa grzejnik oraz czym jest zasilany? Przeczytaj!

Data dodania: 2016-06-21

Wyświetleń: 1051

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ABC grzejników łazienkowych

Łazienka bardzo często bywa jednym z tych miejsc w mieszkaniu, w którym jest najbardziej zimno. Szczególnie w mieszkaniach w starym budownictwie pozbawione są one jakiegokolwiek ogrzewania. Warto wówczas pomyśleć o instalacji wydajnego, a zarazem energooszczędnego grzejnika.

Podstawowa budowa i funkcje

Zapewne większość osób doświadczyła zimna w łazience wychodząc spod prysznica lub z kąpieli w wannie. Można to zmienić, instalując odpowiedni grzejnik, potocznie nazywany kaloryferem. Takie urządzenie to nic innego, jak wymiennik cieplny typu woda-powietrze, para-woda lub też elektryczny, albo gazowy. Ich głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim skuteczne ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajdujemy, ale także wykorzystuje się je jako swego rodzaju suszarkę dla ręczników.

Obecna oferta grzejników łazienkowych na rynku jest bardzo bogata. Do dyspozycji konsumentów jest szeroka gama urządzeń wykonanych z różnych materiałów, we wszelkiego rodzaju kształtach oraz kolorach. Większość grzejników łazienkowych ma obecnie tradycyjną budowę drabinkową, a więc składa się z pionowych kolektorów, które są ze sobą połączone poziomymi rurkami. Takie urządzenia gwarantują przede wszystkim łatwość montażu, funkcjonalność oraz duże możliwości aranżacji wizualnej łazienki.

Najnowsza technologia

Dzisiejsze grzejniki łazienkowe to zazwyczaj zaawansowane technologiczne urządzenia, zbudowane z wysokiej jakości materiałów przeważnie stalowych, miedzianych lub aluminiowych. Grzejniki klasowych producentów są oczywiście zabezpieczone za pomocą powłoki antykorozyjnej, a więc nie straszna nam rdza w łazience.

To, co wyróżnia grzejniki łazienkowe od siebie, to sposób ich zasilania w ciepło. Na rynku można spotkać zarówno grzejniki wodne, które są zasilane za pomocą instalacji centralnego ogrzewania, jak i grzejniki elektryczne. Coraz popularniejsze stają się grzejniki wodno-elektryczne, które w sezonie grzewczym są zasilane przy pomocy instalacji c.o., a po sezonie wykorzystują grzałkę elektryczną.

Ze względu na mniejszą powierzchnię wymiany ciepła grzejniki łazienkowe są o wiele bardziej energooszczędne niż inne tego rodzaju urządzenia. Dobierając grzejnik do łazienki należy zwrócić uwagę na kubaturę pomieszczenia oraz czy są w nim okna. Najlepiej jest poradzić się sprzedawcy tego rodzaju urządzeń, aby moc grzejnika nie okazała się za mała.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena