Grzejnik w łazience to podstawowy element wyposażenia, bez którego zarówno jej funkcjonalność, jak i komfort użytkowania nie byłby taki sam, szczególnie w nieco zimniejsze pory roku.

Data dodania: 2017-09-21

Wyświetleń: 887

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy grzejnik do łazienki

Właśnie dlatego odpowiedni wybór grzejnika to istotny element aranżacji wnętrza, który powinniśmy dobierać nie tylko ze względu na jego wygląd, ale także jego parametry i możliwości grzewcze.

 

Grzejnik w łazience poza swoją podstawową funkcją ogrzewania pomieszczenia, najczęściej służy nam również do suszenia ręczników czy prania, zatem główne kryterium wyboru powinny stanowić właściwie dobrane parametry grzewcze. Jak zatem dobrać grzejnik do swojej łazienki i o czym należy pamiętać przed jego instalacją? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma prostymi poradami.

 

Rodzaje grzejników łazienkowych

Modele grzejników dostępnych na rynku różnią się od siebie zarówno sposobem pracy jak i parametrami grzewczymi. Dodatkowo różnice mogą występować także w mocy oraz budowie samego urządzenia. Głównie spotkamy trzy główne modele grzejników:

 

  • Grzejniki wodne – zasilane dzięki centralnemu ogrzewaniu.

 

  • Grzejniki elektryczne – zasilane grzałką elektryczną.

 

  • Grzejniki hybrydowe – które należą do nowej generacji grzejników, wykorzystujących zarówno zasilanie wodne jak i elektryczne. Modele hybrydowe są bardzo wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem zwłaszcza zimą, bowiem nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, a latem możemy do woli korzystać z grzejnika zasilanego elektrycznie.

 

Dodatkową zaletą grzejników hybrydowych może być ich program regulacji temperatury i oszczędzania energii. Dzięki niemu, kiedy nie potrzebujemy intensywnego grzania, będzie on przechodził w stan czuwania, przez co nie będzie pochłaniał wiele energii.

 

Jak zbudowany jest grzejnik

Tradycyjne grzejniki łazienkowe budowane są najczęściej z pionowych kolektorów, połączonych z sobą rurkami. Jest to tzw. grzejnik drabinka, chyba najpopularniejszy model spotykany w domowych łazienkach. Jego budowa została tak przemyślana, by poza ogrzewaniem pomieszczenia można było również korzystać z niego jak z suszarki.

 

Istotne parametry grzejników

Najistotniejszym parametrem grzejnika łazienkowego jest jego moc podawana w watach „W”. Jeżeli zechcemy nasz grzejnik wykorzystać również jako suszarkę, to powinniśmy zadbać o to, by jego moc grzewcza była nieco większa niż ta zalecana i wyliczona na podstawie wielkości łazienki. Ogólnie przyjmuje się, że standardowa wartość grzewcza wyliczana jest ze wzoru 100W / 1m2 powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na typ instalacji w naszej łazience, bowiem w przypadku instalacji dolnej zalecane jest zwiększyć moc grzewczą grzejnika o ok. 10%, aby ciepło mogło się równomiernie rozchodzić po całym urządzenia oraz po pomieszczeniu.

 

W tym roku sezon grzewczy przyszedł do nas nieco szybciej, dlatego odpowiednio dobrany grzejnik pod względem mocy to gwarancja przyjemnego komfortu w naszych domowych łazienkach. Warto zatem dobierać grzejniki zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena