Grzejniki to ostatni element instalacji grzewczej w naszym domu. Nie można dopuścić, by na finalnym etapie rozprowadzania ciepła, cały proces stał się nieefektywny poprzez np.: zamocowanie grzejnika w nieodpowiednim miejscu. Zanim przystąpimy więc do planowania instalacji grzewczej, należy zaplanować rozmieszczenie grzejników. Gdzie więc umieścić kaloryfer w pomieszczeniu?

Data dodania: 2021-03-03

Wyświetleń: 473

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile ciepła tracisz przez grzejnik w nieodpowiednim miejscu?

Kaloryfer zawsze pod oknem?

Nie bez powodu w większości domów kaloryfer znajduje się pod oknem. Czy to najlepsze miejsce, jeśli teoretycznie ciepłe powietrze w jakiejś części ucieka przez okno? Paradoksalnie tak! Kaloryfery powinny być montowane tam, gdzie występują największe straty ciepła! Podgrzane powietrze, unosząc się, zablokuje dostęp do wnętrza pomieszczenia chłodnemu powietrzu z zewnątrz. Powietrza o skrajnych temperaturach zmieszają się i równomiernie rozprowadzą po pomieszczeniu, gwarantując komfort. 

Dodatkowo grzejnik powinien zajmować całą szerokość okna i być możliwie najpłytszy – tu chodzi o kwestie praktyczne i wizualne. Jednak – jeśli masz super szczelne okna, natomiast w pomieszczeniu umieszczone są np.: drzwi do piwnicy, w której panuje niższa temperatura – warto przemyśleć miejsce obok drzwi. 

Uwaga, PROTIP: Grzejniki lepiej kupić przed wykonaniem instalacji grzewczej, ponieważ łatwiej wtedy dokładnie wymierzyć miejsce ich montażu. 

Okno balkonowe, a grzejnik pod oknem?

Co jednak w sytuacji, gdy okna sięgają podłogi jak ma to miejsce w nowoczesnym budownictwie? Dobrym rozwiązaniem będą grzejniki stojące lub grzejniki ozdobne umocowane po obu stronach okna. Warto tutaj dodać, że lepiej zainwestować  w grzejniki ozdobne niż w osłony na grzejniki, ponieważ te drugie znacznie zaburzają cyrkulacje ciepłego powietrza. 

Nie mam możliwości zamontowania grzejnika pod oknem 

Bywają sytuacje, gdy przyczyny techniczne lub wizualne nie pozwalają nam montować grzejnika pod oknem. Co można wtedy zrobić? Jeśli dysponujemy drugą ściana zewnętrzną w pokoju, umieśćmy grzejnik właśnie na niej. Nad grzejnikiem umocujmy półkę, która spełni role parapetu i polepszy przepływ ciepłego powietrza w pomieszczeniu. 

Jeśli drugiej ściany zewnętrznej nie ma – sprawa się komplikuje, ale spokojnie – możemy zmniejszyć moc grzejnika o około 10-15%. Będziemy musieli pogodzić się jednak z faktem, że występuje różnica temperatur w pomieszczeniu: obok okna będzie nieco zimniej. 

To już wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Jesteśmy pewni, że jeśli zastosujecie nasze rady w praktyce, straty ciepła pozostaną zażegnane. Trzymajcie się!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena