Sercem całego systemu jest centrala alarmowa. W tej chwili to już właściwie komputer, z doprowadzonymi sygnałami z poszczególnych czujników, klawiaturą umożliwiającą obsługę obrazowo.

Data dodania: 2011-01-28

Wyświetleń: 1870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolejne udoskonalenia wprowadzane przez producentów poszerzają funkcje central na przykład o sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, zamykaniem rolet czy rozwijaniem markiz. Centrale mają zbliżone parametry. To od odpowiedniego doboru i montażu czujników zależeć będzie, czy system zadziała tak jak powinien czyli obroni nas przez intruzem. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że standardowe czujniki PIR mogą działać nieprawidłowo np.: w pobliżu kominka, w zimnym garażu do którego wjedzie rozgrzany samochód. W takim wypadku rozwiązaniem są czujniki dualne, reagujące nie tylko na zmianę temperatury, ale również na ruch. Ważne jest również urządzenie wnętrz. W pomieszczeniu z zawieszonymi grubymi kotarami czujniki zbicia szyby mogą po prostu "nie słyszeć" pochłanianego hałasu, PIR zastawiony szafą na pewno przeoczy intruza.

System alarmowy to również swoista "wiedza tajemna". System musi być skuteczny, musi działać "w sam raz". Najnowsze urządzenia, wszczynające fałszywe alarmy (czasami po kilka w ciągu nocy) i tak zostaną w końcu wyłączone. A to oznacza, że... przestają istnieć. Zaprojektowanie i montaż systemu to prawdziwa sztuka. Najczęstsze problemy przy systemach alarmowych wynikają właśnie z nieprawidłowego montażu. Tutaj nie wystarczy doświadczenie technika czy programisty.

Prawidłowo eksploatowany system praktycznie nie ulega zużyciu. Fachowcy zalecają jednak okresowe sprawdzenia - raz na kwartał oraz gruntowną konserwację raz na rok. Warto poprosić specjalistę, by przetestował centralę alarmową, by sprawdził skuteczność akumulatora podtrzymującego napięcie w przypadku zaniku zasilania z sieci.

Czy systemy alarmowe są odporne na przestępców? Nasi przeciwnicy też są inteligentni i analizują działanie nowych systemów pojawiających się na rynku. Należy utrudnić im pracę na przykład poprzez "ukrycie" elementów instalacji (klawiatury, centrali).

Wniosek nasuwa się sam: dobrze zaprojektowany system alarmowy może w znacznym stopniu uchronić nasze mieszkanie, dom przed kradzieżą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena