Rękawice narciarskie to niezbędny element wyposażenia i garderoby każdej osoby wybierającej się na stok, by aktywnie spędzić czas. Wystarczy chwila spędzona na stoku bez rękawic, by raz na zawsze przekonać się o tym, że bez nich ciężko jest mówić o jakiejkolwiek przyjemności czerpanej z jazdy na nartach.

Data dodania: 2017-10-10

Wyświetleń: 1057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rękawice narciarskie – co warto o nich wiedzieć

FUNKCJONALNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Rękawice narciarskie powinny przede wszystkim wyróżniać się wysoką funkcjonalnością i chronić dłonie narciarza przed zimnem, wilgocią i śniegiem. Ponadto rękawice nie mogą krępować naszych ruchów i utrudniać trzymanie kijków narciarskich. Nowoczesne modele rękawic, zwłaszcza te sygnowane logiem znanych producentów, tworzone są z najwyższych jakościowo materiałów, wykorzystując zaawansowane technologie sportowe, by gwarantować jeszcze lepszą ochronę i komfort.

 

Zewnętrzna powłoka rękawic musi gwarantować nam maksymalną ochronę przed zimnem i wilgocią, dlatego musi być wodoszczelna, a także odpowiednio wytrzymała na uszkodzenia i zmieniające się warunki atmosferyczne. Wewnątrz rękawicy powinna z kolei znaleźć się warstwa z włókien, które doskonale sprawdzają się w odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz, zapewniając przy tym prawidłową cyrkulację powietrza. Bardzo często w dobrych rękawicach narciarskich wykorzystuje się piankę EVA w połączeniu z poliestrem lub poliuretanem. Zapewnia ona bardzo dobrą amortyzację podczas upadku i dostarcza dodatkową warstwę izolacyjną dłoni. Najlepszym materiałem do obszycia rękawic jest naturalna skóra, rękawice bawełniane warto omijać z daleka, bowiem szybko nasiąkają wodą i długo schną.

 

Najlepszą ochronę w rękawicach narciarskich zapewni nam specjalna membrana. Jedną z najpopularniejszych jest membrana Gore-Tex, która chroni przez wilgocią i wiatrem, pozwalając zachować prawidłową temperaturę ciała poprzez cyrkulację powietrza. W rękawicach narciarskich mogą być wykorzystywane również inne rodzaje membran, które uzależnione są od ich przeznaczenia, a także producentów sprzętu.

 

DOPASUJ RĘKAWICE DO SWOICH POTRZEB

Niezwykle istotnym aspektem związanym z rękawicami narciarskimi jest ich prawidłowe dopasowanie. Powinno się je dobierać zarówno według płci i wieku narciarza, a także ich przeznaczenia. Dłonie kobiet i mężczyzn różnią się od siebie, zatem jeżeli chcemy dopasować rękawice do swoich indywidualnych potrzeb, to warto zapoznać się z ofertą producentów, którzy tworzą rękawice narciarskie wg tych właśnie kryteriów. Ważny jest również rozmiar rękawicy, bowiem nie może ona być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna, by nie przedostawał się do niej śnieg. Nie mogą one być również zbyt krótkie, by dało się je wygodnie schować pod rękawem kurtki.

 

Dobierając rękawice dla dzieci możemy zdecydować się na modele jednopalczaste, bowiem mogą one młodym narciarzom ułatwić trzymanie kijków. Dla dorosłych lepiej sprawdzą się rękawice pięciopalczaste, które gwarantują lepszą kontrolę i chwyt.

 

Dodatkowo rękawice narciarskie mogą być wyposażone w wewnętrzną powłokę antypoślizgową, systemy ściągaczy, by jeszcze lepiej dopasować je do kształtu dłoni, otwory wentylacyjne czy gumę do przecierania gogli narciarskich, które mogą nam znacznie ułatwić czas spędzany na stoku.

 

Na zakończenie warto również wspomnieć, że rękawice narciarskie jak każda odzież sportowa wymagają nieco bardziej szczegółowej pielęgnacji. Korzystanie z płynów do płukania lub zmiękczaczy może zniszczyć właściwości rękawic narciarskich, dlatego jeżeli zechcemy je wyprać, to zdecydowanie lepiej skorzystać z detergentów przeznaczonych do czyszczenia odzieży sportowej. Podczas suszenia rękawic narciarskich nie umieszczajmy ich zbyt blisko źródła ciepłą, np. kaloryfera, bowiem może on powodować nadmierne wysuszenie materiału, a w konsekwencji doprowadzić do pęknięć. W przypadku rękawic skórzanych, należy je dodatkowo zaimpregnować.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena