Cierpisz na chroniczne niedogrzanie dłoni zimą? Może planujesz zimowy wypad w góry i nie wiesz, które rękawice sprostają Twoim oczekiwaniom? Zimowy chłód to nie żart. Przygotuj się do sezonu jak najlepiej

Data dodania: 2017-11-15

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy rękawice narciarskie. Wskazówki

Decydując się na wyjazd w góry, bez względu na to czy jeździmy na nartach, snowboardzie czy interesują nas zimowe wyprawy piesze koniecznym jest zadbanie o wysoki poziom ciepła zarówno stóp, jak i dłoni. Zima w górach w niczym nie przypomina miejskiego zgiełku, dlatego i odczuwalna temperatura daje się we znaki nawet na niskich partiach stoku.

 

To co odróżnia rękawice funkcyjne od klasycznych rękawiczek, których używamy w miastach to ich struktura. W zależności od producenta liczba warstw, a także rodzaj wykorzystanego materiału różni się, podobnie jak ich przeznaczenie.

 

Rękawiczki narciarskie w ogólnej klasyfikacji można podzielić z uwagi na temperaturę użytkową. Rękawice narciarskie zostały zaprojektowane głównie w celu ochrony odsłoniętych dłoni przed wiatrem i wilgocią, oraz zachowanie ciepła podczas zjazdów. Przy wyborze rękawic sugerujemy się materiałem, estetyką wykonania oraz rozmiarem. Ponadto, w przypadku narciarstwa materiał, z którego zostały uszyte powinien pozwalać na wysoki poziom czucia- pewne utrzymanie kijka w ręku oraz odpowiednią stabilizację nadgarstka.

 

Analizując potrzeby narciarzy oraz specyfikę sportu wiele modeli rękawic posiada elementy, które doskonale sprawdzają się podczas jazdy na stokach. Najczęściej jedynym wyróżnikiem firm jest liczba wykorzystanych technologii, choć w praktyce warto dopasować rękawice do potrzeb i własnych warunków. Wszelkie parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę dotyczą przede wszystkim izolacji cieplnej, poziomu oddychalności a także powłok zapewniających wodoszczelność. Dodatkowo, dobre rękawice narciarskie posiadają system wzmocnień oraz wentylacji. Również wewnętrzna część rękawic powinna zwrócić naszą uwagę. Wykorzystanie pianki połączonej z warstwą ocieplającą podnosi komfort użytkowania oraz zabezpiecza i tłumi wstrząsy podczas zjazdów. Wybierając rękawice warto także zastanowić się nad zakupem dłuższych, wychodzących na przedramiona mankietów z paskiem ściągającym, który dodatkowo stabilizuje nadgarstek. Wydłużony mankiet to także dodatkowa ochrona przed zimnem i nasypaniem śniegu do wewnątrz rękawa.

 

Rozmiar ma znaczenie

 

Wielu producentów oferuje w swoim asortymencie rękawice uwzględniające płeć, choć nie brakuje także tych uniwersalnych. W każdym przypadku ze szczególną uwaga należy dopasować rękawice do kształtu własnej dłoni. Decydując się na zakupy internetowe, warto zmierzyć szerokość śródręcza oraz długość środkowego palca. W przypadku rękawic jednopalczastych również istotna będzie długość kciuka. Zbyt płytko nasunięta rękawica będzie powodowała ograniczony uścisk, zbyt duża niepewność chwytu.

 

Niektóre modele rękawic narciarskich posiadają dodatkowe elementy w postaci wycieraczki do gogli, kieszonki na bilet lub karnet, dodatkowych zaczepów z możliwością integracji z kijkami oraz drugą rękawicą, odblaski czy specjalne powłoki umożliwiające obsługę telefonu bez konieczności zdejmowania ich z dłoni.

 

Bez względu na model rękawic, które postanowisz kupić pamiętaj o ich czyszczeniu i regularnej impregnacji. Skórę należy woskować a materiały sztuczne wspierać odpowiednimi środkami konserwującymi powłoki.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena