Oświetlenie stanowi integralną część każdego pomieszczenia w domu, pełniąc rolę funkcjonalną a także dekoracyjną. Dzięki odpowiedniemu dobraniu lamp do wnętrza i stylu w jakim zostało ono urządzone, możemy stworzyć prawdziwie spójną aranżację nadając jej wyjątkowego charakteru.

Data dodania: 2017-10-05

Wyświetleń: 1205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lampy skandynawskie w aranżacji wnętrz

W tym artykule skupimy się na wyborze lamp w stylu skandynawskim, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Dobierając oświetlenie do wnętrz, niezależnie od stylu aranżacyjnego, warto przede wszystkim pamiętać, by kierować się ich funkcjonalnością, bowiem nawet najładniejsza lampa nie sprawdzi się w swojej roli, jeżeli nie będzie dostatecznie oświetlać pomieszczenia. Każdy pokój będzie wymagał dobrania lamp dopasowanych do jego konkretnego przeznaczenia, dlatego do salonu poza lampą wiszącą wybierzemy również lampy stojące, do łazienki dodatkowe oświetlenie lustra, w kuchni oświetlenie punktowe blatu, a do sypialni niewielkie, kameralne lampki nocne. W przypadku stylu skandynawskiego, musimy również poza funkcjonalnością zwrócić uwagę na stylistykę lamp, bowiem nie wszystkie modele sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim.

lampy skandynawskie

Czym charakteryzują się lampy skandynawskie?

Lampy w stylu skandynawskim wyróżniać będą się przede wszystkim swoją stylistyką inspirowaną naturą, jasnymi i pastelowymi barwami, naturalnymi materiałami oraz różnymi kształtami geometrycznymi. Jakie lampy wpisują się zatem w grupę produktów skandynawskich?

 

Lampy z naturalnych materiałów, takich jak drewno, wełna, len czy wiklina to typowy wybór projektantów tworzących w stylu skandynawskim. Często lampy skandynawskie wykorzystują różne połączenia materiałów, zestawiając ze sobą przykładowo lampy z drewnianą podstawą i materiałowym kloszem czy zawieszone na długich lnianych linkach lampy z drewnianymi oprawkami czy lekkimi wiklinowymi abażurami.

 

Lampy z papieru to również element, którego nie może zabraknąć w skandynawskim wnętrzu. Lampy papierowe przyjmują najczęściej postać lekkich, okrągłych abażurów, które mogą występować pojedynczo w większych rozmiarach, lub grupowo zestawiając je ze sobą. Świetnie sprawdzają się zarówno jako lampy wiszące jak i stojące.

lampy skandynawskie

Ponieważ jednym z głównych założeń stylu skandynawskiego jest minimalizm, to sprawdzą się w nim również lampy wykonane z metalu. Metalowe oprawy w lampach skandynawskich bardzo często występują w postaci pełnej lub przypominające klatkę, w której zamknięta została żarówka.

 

Kolejnym typem lampy, który idealnie wpisuje się w styl skandynawski, są lampy szklane. Mimo, że cechuje je raczej zimna stylistyka, to w przypadku lamp, w których wykorzystuje się bezbarwne szkło i widać przez nie umieszczoną w nich żarówkę możemy uzyskać bardzo ciekawy wygląd i podkreślić charakter pomieszczenia.

 

Różnorodność lamp skandynawskich

Lampy skandynawskie mogą być wykonane z różnych materiałów, do których zaliczamy również tworzywa sztuczne. Bardzo często występują one również w różnych połączeniach i zestawieniach materiałowych, które czerpią z innych stylów aranżacyjnych. Dzięki temu możemy uzyskać efekt skandynawski z elementami vintage czy nawiązujące do stylu industrialnego.

 

Najważniejsze jest jednak zachowanie ładu i harmonii, a także umiaru dekoracyjnego, bowiem styl skandynawski nie znosi przepychu i niepotrzebnego natłoku elementów, które nie są w żaden sposób praktyczne czy przydatne w danym wnętrzu. Niezwykłe w swojej prostocie lampy skandynawskie to element dekoracyjny, którego nie może zabraknąć we wnętrzach z duchem skandi.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena