Początki na nartach mogą być nieco stresujące i wymagać wiele zaangażowania zarówno w przygotowania, jak i naukę podstawowych umiejętności. Przed pierwszym wyjazdem na narty warto zadbać o wszystkie szczegóły, aby żadna sytuacja nie stanowiła zaskoczenia, a narciarstwo kojarzyło się wyłącznie z przyjemnością. Od czego warto zacząć?

Data dodania: 2023-10-04

Wyświetleń: 97

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Porady dla początkujących narciarzy

Wysiłek fizyczny

Osoby początkujące często zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużym wysiłkiem fizycznym jest jazda na nartach. Dlatego też wskazane jest podjęcie się wcześniej dowolnej aktywności fizycznej lub treningów w celu zbudowania lepszej kondycji. Jazda na nartach szczególnie na początku wymaga dużego nakładu sił oraz energii. Ćwiczenia mogą mieć dowolną postać dopasowaną do indywidualnych upodobań oraz możliwości. Warto jednak zwrócić uwagę, aby podczas trenowania skupić się na wzmocnieniu dolnych partii ciała, w tym przede wszystkim mięśni nóg.

Odzież i akcesoria

Jazda na nartach odbywa się w przeróżnych warunkach pogodowych, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę przed zimnem i zmienną temperaturą. Podstawę stanowi kombinezon narciarski oraz bielizna termiczna, dzięki nawet bardzo niskie temperatury nie wpłyną niekorzystnie na cały organizm. Jednocześnie odzież ta powinna być wysokiej jakości, aby pomimo intensywnego wysiłku fizycznego nie odczuwać pocenia się w jednoczesnym wychłodzeniem ciała. Ponadto do niezbędnego wyposażenia każdego narciarza należą również grube rękawice ochronne, skarpety narciarskie, kominiarka oraz kask. Wszystkie te elementy nie tylko mają za zadanie chronić organizm przed chłodem i niskimi temperaturami, lecz również stanowić pewnego rodzaju amortyzację podczas ewentualnych upadków na śniegu.

Sprzęt narciarski

Nie ma jazdy na nartach bez dopasowania odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Osoby początkujące zdecydowanie nie powinny od razu inwestować we własny sprzęt, który mógłby okazać się niedopasowany lub nieprawidłowo wybrany. Na początek najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej wypożyczalni, w której cały sprzęt jest wcześniej serwisowany i odpowiednio dostosowywany do umiejętności narciarzy oraz ich wagi i wzrostu. Głównym zadaniem serwisantów jest ustawienie wiązań na buty, aby odpowiadały osobie jeżdżącej na nartach. Po czasie można zastanowić się nad inwestycją we własny sprzęt, który będzie wysokiej jakości.

Ubezpieczenie

Przed pierwszym wyjazdem na narty warto zastanowić się nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia. Najbardziej właściwa polisa to taka, której warunki będą w pełni dopasowane do umiejętności osoby początkującej oraz jej planów. Jazda na nartach powinna odbywać się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo, a posiadanie polisy ubezpieczeniowej zapewne pomoże poczuć się bardziej komfortowo. Więcej informacji na ten temat można dowiedzieć się przykładowo na stronie https://www.polisanarciarska.pl/kontakt. Znając szczegóły różnych ofert, łatwiej jest podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.

Lekcje z instruktorem

Jazda na nartach wymaga odpowiedniej techniki oraz umiejętności. Do najważniejszych kwestii zalicza się z pewnością nauka hamowania, bezpiecznego i kontrolowanego upadania, a także skręcania i korzystania z wyciągów. Początek przygody z narciarstwem powinien więc odbywać się pod okiem profesjonalnego i doświadczonego instruktora. Dzięki temu nauka stanie się znacznie łatwiejsza, a jazda od początku pełna przyjemności i satysfakcji.

Sprawdzenie tras narciarskich

Wcześniejsze zaplanowanie i sprawdzenie tras narciarskich dostępnych w miejscu docelowym wyjazdu ma wiele sensu – i to nie tylko dla samych początkujących.

  • Kontrola trudności tras – początkujący narciarze powinni unikać zbyt trudnych tras o dużym nachyleniu, dlatego najlepiej wybierać stoki oznaczone kolorem niebieskim.
  • Rodzaj wyciągów – dla osób dopiero zaczynających jeździć na nartach duże znaczenie ma rodzaj wyciągu. Dostępne są tak zwane orczyki, krzesełka lub kanapy oraz gondole.
  • Cennik – dla osób początkujących wybór i ceny karnetów w pierwszej chwili mogą być zaskakujące, dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie tego wcześniej.

Wcześniejsze sprawdzenie map z trasami narciarskimi ma więc bardzo duże znaczenie. Osoby początkujące szczególnie dużą uwagę powinny przyłożyć do wyboru niezbyt trudnych i wymagających tras. Korzystanie od razu z najbardziej stromych stoków to najprostszy sposób na zniechęcenie, a także wielkie ryzyko upadku zakończonego poważną kontuzją.

Bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach to podstawa i powinno stanowić priorytet zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych już narciarzy. Żeby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych osób korzystających ze stoku należy odpowiednio się przygotować. Podstawą jest skompletowanie całego sprzętu narciarskiego, odzieży ochronnej z akcesoriami, wykupienie właściwej polisy ubezpieczeniowej oraz dokładne sprawdzenie tras narciarskich w docelowym miejscu wyjazdu. Dopełnienie wszystkich formalności, oddanie sprzętu do serwisu lub wypożyczenie odpowiednio dopasowanych nart, jak również wybór najlepszego rodzaju karnetu sprawi, że wyjazd na narty nawet dla początkujących będzie czystą przyjemnością.

Artykuł sponsorowany. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena