Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu – nawet najbardziej ostrożnym osobom. Niekiedy ma miejsce w trakcie pracy, a innym razem na drodze – zarówno w Polsce, jak i za granicą każdego dnia notuje się tysiące kolizji i stłuczek. Jeżeli sytuacja taka dotyczy Cię osobiście, z pewnością zastanawiasz się, czy masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Dowiedz się, kto może ubiegać się o takie świadczenie oraz czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia.

Data dodania: 2022-09-05

Wyświetleń: 375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odszkodowanie – czym różni się od zadość uczynienia i kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie – co musisz o nim wiedzieć?

Odszkodowanie to nic innego, jak świadczenie, którego celem jest zrekompensowanie szkody majątkowej. Najczęściej polega na wypłacie odpowiedniej kwoty pieniężnej, która odpowiada wartości szkody. Podstawą do uzyskania takich roszczeń jest odpowiedzialność, którą ponosi jedna osoba za szkodę doznaną przez drugi podmiot. Może to dotyczyć sprawcy wypadku, ale nie tylko – niekiedy pracodawca odpowiada za skutki działań jednego ze swoich pracowników. Do tej grupy zaliczają się też osoby, które przyjmują na siebie odpowiedzialność za cudze postępowanie. Natomiast samo odszkodowanie może pokryć faktycznie spowodowane straty albo też utracone korzyści, jakie poszkodowany mógłby odnieść, gdyby nie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Niekiedy pracownik w wyniku ciężkiego wypadu traci zdolność do wykonywania danych usług lub staje się całkowicie niezdolny do pracy – w takiej sytuacji odszkodowanie przyjmuje formę renty, czasami również dożywotniej. Do najpopularniejszych rodzajów odszkodowań zaliczyć można odszkodowania z OC i AC, z ubezpieczenia na życie, następstw nieszczęśliwych wypadków lub też od Skarbu Państwa czy banku.

Czym różni się odszkodowanie od zadość uczynienia?

Zadośćuczynienie i odszkodowanie to dwa pojęcia, które bywają używane zamiennie. Chociaż posiadają one pewne wspólne cechy, ponieważ nierozerwalnie wiążą się z pojęciem szkody, to odnoszą się do dwóch różnych sytuacji. Odszkodowanie to według polskiego prawa świadczenie pieniężne należące się osobie, która doznała szkody majątkowej. Ma ono charakter kompensacyjny, czyli jego celem jest wyrównanie uszczerbku w majątku. Natomiast zadośćuczynienie występuje w przypadku szkody niemajątkowej. Co prawda, także polega na obowiązku wypłaty danej sumy pieniężnej, ale w tym przypadku krzywda związana jest z negatywnymi przeżyciami – na przykład bólem czy rozstrojem zdrowia psychicznego.

 

Ubieganie się o odszkodowania z pomocą kancelarii prawnej

Ubieganie o należne odszkodowanie niekiedy potrafi być sporym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ firmy ubezpieczeniowe szukają powodów, aby odmówić wypłaty pieniędzy, co pozwoli im osiągnąć większe zyski z prowadzonej działalności. W dodatku, nierzadko mają one do czynienia z przypadkami wyłudzeń, dlatego wszelkie wątpliwości lub nieprawidłowości mogą skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub zmniejszeniem kwoty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług, jakie oferuje kancelaria odszkodowawcza Gdańsk. Wbrew pozorom, dzięki fachowej pomocy możesz zaoszczędzić sporo czasu, stresu oraz pieniędzy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena